Teoria Portali to monumentalna i ponadczasowa opowieść, konstrukcją i humorem nawiązująca do książek Douglasa Adamsa czy Terry'ego Pratchetta, osadzona w niepowtarzalnym, mocno woniejącym klimacie polskiej prowincji opowiedziana językiem balansującym na granicy dobrego smaku. To historia dwóch naukowców z Bandziochów, zapadłej wsi na południu Polski. Bohaterowie w wyniku serii przedziwnych zbiegów okoliczności najpierw biorą udział w Zjeździe Multibiologów Wszechświatowych, a wskutek zaszłych tam wydarzeń przemierzają kolejne światy, poznają (z reguły wbrew własnej woli) ich mieszkańców i ich obyczaje, żeby poznać ostateczną odpowiedź na odwieczne pytanie: Czy Bóg stworzył świat z miłości, czy dla jaj? Przemieszczanie między światami zapewnia korytarz, do którego z kolei prowadzą portale rozmieszczone we wszystkich światach i pojawiające się tam w ściśle określonych odstępach czasu. Korytarz jednak po wielu latach zaczyna się psuć i tylko Witold Bąk – jeden z głównych bohaterów – wie, gdzie i na jak długo znów pojawią się portale.
W książce nie brak galerii arcyciekawych postaci reprezentujących przeróżne światy i formy biologiczne, a dialogi obfitują w sformułowania budzące u czytelnika niekontrolowane wybuchy śmiechu.
W Teorii Portali udokumentowano m.in. zagładę Atlantydy, do której doprowadziły wydarzenia potwierdzające Teorię Nieprawdopodobnego Zbiegu Okoliczności. Autor opisuje także w inne teorie naukowe, które mogą wydawać się potwornie głupie, jednak sprawdzają się częściej niż wiele znanych nam obecnie. A są to m.in.: Teoria Teorii Łańcuchowych, Teoria In suprisum veritas, Teoria Hierarchizacji Organizacji, Teoria Subiektywnej Dziwności, Teoria Relatywnej Oczywistości, Teoria Rozrywki Ostatecznej, Teoria Ostatecznej Miłości.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: