Kup książkę [edytuj książkę]

Stary człowiek i morze

Opis

W utworze swym Hemingway ukazuje determinację człowieka, pokazuje do czego człowiek jest zdolny, gdy mu na czymś naprawdę zależy. W opowiadaniu świadomość tragizmu ludzkiego losu towarzyszy afirmacji świata i humanistycznych wartości indywidualnego heroizmu.

W twórczości pisarza powstały w 1952 roku Stary człowiek i morze jest zwrotem ku wnikliwemu poszukiwaniu wartości filozoficznych. Jest zaprzeczeniem dotychczasowej twórczości, w której pobrzmiewają echa hiszpańskiego faszyzmu i doświadczenia I wojny światowej.

Autora nie interesuje zbiorowość ludzka, przemiany społeczne i polityczne, skupia się na człowieku jako indywiduum. Santiago nie jest jednym z wielu stanowi osobne jestestwo ze swymi wątpliwościami i kłopotami. W usta prostego rybaka, w jego myśli i czyny, Hemingway wkłada rozważania na temat grzechu, szczęścia i natury. Santiago jest pogodzony z naturą, kocha ją, a zarazem szanuje. Wie, że może być przyjacielem ale również wrogiem.

Stary człowiek i morze niesie również prawdę o człowieku. Santiago zastanawia się dlaczego opuściło go szczęście, czy dlatego, że wypłynął za daleko? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak szczęście? A może człowiek jest uwikłany w los i już nie da się zmienić ciążącego nad nami fatum? Hemingway mówi, że nie. Człowiek ma wolę i siłę by walczyć. I mimo iż może jest uwikłany w fatum, a jego przyszłość jest przesądzona on ma prawo, a nawet obowiązek, stanąć do walki o swój byt i marzenia. Człowiek żyje dzięki marzeniom i dla marzeń. Marzeniem Santiago było złowienie wielkiej ryby i nie poddał się nim go nie zrealizował mimo iż wiele go to kosztowało. Zrobił to dla siebie nie dla poklasku. Dzięki swej upartości i determinacji walczył do końca pomimo świadomości przegranej, pomimo wycieńczenia fizycznego. Rybak mógł tę wyprawę przypłacić życiem, ale chciał spróbować ile jest wart i do czego jest zdolny w walce z żywiołem.

Info:

Oryginalny tytuł: The Old Man and the sea
Rok wydania: 1952
Rok wydania w Polsce:1956

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Są w życiu rzeczy o które warto walczyć, a na niektóre warto poczekać."
Dodał: Jagiel Dodano: 03 V 2009 (ponad 16 lat temu)
+27 0


"Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."
Dodał: ChaReck Dodano: 17 XI 2009 (ponad 15 lat temu)
+27 -1


"Człowiek nie mądrzeje na starość, ale staje się ostrożny."
Dodał: Jagiel Dodano: 03 V 2009 (ponad 16 lat temu)
+26 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Rozumiem, dlaczego p. Ernest chciał ją napisać... ale mógl to zrobić inaczej. Najgorsza rzeczą są te drętwe opisy połowów, nie interesuję się rybołówstwem i nie zamierzam ;p Ochrzciłam ją mianem 'Nudny człowiek i jeszcze nudniejsze morze' :) To dziw...
Dodano: 23 V 2011, 20:32:33 (ponad 14 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 12 VIII 2012, 18:22:09 (ponad 12 lat temu)
+3 0
Książka nudna, muszę przyznać, ale przesłanie warte uwagi. Nie żałuje czasu, który jej poświęciłam. Na przykładzie głównego bohatera autor wyraził swój stosunek do świata, gdzie trzeba podejmować walkę, pokonywać przeszkody, kiedy upadamy wstawać. Być takim jak Santiago, bo mimo fizycznej i materialnej klęski udowodnij sobie, że jest w stanie jeszcze walczyć, że ma w sobie siłę. Santiago staje się dla czytelnika wzorem do naśladowania. Wartościowa lektura, ale trzeba do niej dojrzeć. Dla mnie błędem jest, że istnieje w spisie lektur dla gimnazjalistów.
Oceniam książkę na: 4.0
Dodano: 28 II 2012, 10:23:56 (ponad 13 lat temu)
+3 -2
Mnie się bardzo podobała . Ekranizacja książki też była świetna.Nie wiem co dokładnie chciał przedstawić autor ale fajnie się z nim żeglowało
Oceniam książkę na: 5.0
Dodano: 06 IV 2013, 17:28:01 (ponad 12 lat temu)
+1 0
Nie rozumiem dlaczego książka ma tak niską ocenę. Przecież jest świetna! Genialne przesłanie. Czytałam ją z przymusu - gdyby nie była lekturą szkolną, to nigdy bym się za nią nie wzięła, wydawała mi się nudna. Na początku czytania też mnie trochę nużyła, ale z czasem nie mogłam się od niej oderwać i pochłonęłam ją w jeden wieczór.
Oceniam książkę na: 5.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-7319-511-4
Ocena: 3.57
Liczba głosów: 347
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: wegg
19 IV 2009 (ponad 16 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają