Choć tytułowym bohaterem powieści jest las, a autor nie szczędzi mu wspaniałych opisów i personifikuje go, to jednak jest on wyłącznie tłem dla próby ukazania "miłości wielkiej, czystej i prawdziwej" pomiędzy dwojgiem ludzi.
Akcja dzieje się w czasach PRL-u, prawdopodobnie w warmińskich lub mazurskich lasach, we fikcyjnej wsi Mordęgi oraz na terenie Europy Zachodniej, przede wszystkim w Amsterdamie.
Głównymi bohaterami są:
* Horst Sobota – stary sadownik mieszkający w dużym domu na skraju lasu, który jest przeświadczony o tym, że za wszelkie jego życiowe nieszczęścia odpowiedzialny jest pobliski las, który go nienawidzi,
* Józef Maryn vel. Kristopher Bullow – agent PRL-owskich służb specjalnych pracujący i prowadzący życie poza krajem, w głównej mierze w Amsterdamie,
* Weronika – wiejska dziewczyna, która wygnana z domu przez rodziców zamieszkuje u Horsta Soboty.
Kristopherowi wydaje się, że został spalony jako agent i w panice wraca do kraju. Po okresie przesłuchań u swoich prawdziwych mocodawców, jako Józef Maryn zostaje skierowany tymczasowo do pracy na etacie strażnika łowieckiego na prowincję. Tam poznaje Horsta Sobotę oraz Weronikę, która pewnego razu zostaje na jego oczach zgwałcona przez męża. Jego powrót do pracy w charakterze informatora służb kończy się jednak prawdziwą wpadką. Tymczasem Horst umiera i pozostawia mu w spadku swoją posiadłość. Józef powraca do wsi i w końcu pozostaje, wiążąc się z Weroniką.
Powieść traktuje o poszukiwaniu miłości, która nie wiązałaby się z cielesnością. Przesiąknięta jest jednak wręcz wulgarnym erotyzmem. Ostatecznie miłosny związek zostaje mimo wszystko przypieczętowany aktem seksualnym.
Jest to również książka o wyborze życiowej drogi. Bohater, jak na mieszkańca socjalistycznej Polski, jest obyty w świecie, ma obce obywatelstwo, pewien majątek, żyje intensywnie, codziennie podejmuje tak lubiane ryzyko, lecz w końcu postanawia rzucić wszystko na rzecz małej wsi, jej mieszkańców z typowymi przywarami, kobiety o której jeszcze nie wie, co do niej czuje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: