"Krótka i piękna kariera Zenona Ziembiewicza zakończona tak groteskowo i tragicznie" pokazuje, jak kolejne kompromisy moralne prowadzą bohatera do całkowitej katastrofy. Wskutek powikłań życia osobistego staje się on ofiarą zemsty uwiedzionej i porzuconej dziewczyny, w działalności publicznej natomiast - na tle kryzysu lat trzydziestych - do jego upadku przyczynia się deprawujący mechanizm władzy, który każe przekraczać niebezpieczną granicę odpowiedzialności moralnej.
Ta znakomicie napisana i skonstruowana powieść łączy bogate treści społeczne, filozoficzne i psychologiczne. Analizując osobowość jednostki, autorka stawia ważne i wciąż aktualne pytania: na ile nasze zachowanie determinują konwencje i stereotypy narzucone przez społeczeństwo? Jak czas zmienia stosunek człowieka do podstawowych zjawisk egzystencji, takich jak miłość, śmierć, cierpienie? Gdzie przebiega dopuszczalna granica błędu w naszym postępowaniu, poza którą nieuchronnie zmierzamy ku klęsce?
"Jakimi ludźmi jesteśmy naprawdę, czy takimi, jak nas widzą inni, czy też takimi, za jakich sami się uważamy?"
Dodał: Artur
Dodano: 10 I 2009 (ponad 16 lat temu)
+150
"Umiera się w byle jakim miejscu życia. I dzieje człowieka zawarte między urodzeniem jego a śmiercią wyglądają niekiedy jak nonsens. Któż bowiem jest w możności o każdej chwili przemijającej pamiętać, by mogła ona być na wszelki wypadek jego gestem ostatnim ?"
Dodał: madziach05
Dodano: 06 VI 2010 (ponad 15 lat temu)
+100
"Wszystko, czego nie chciałeś, jest teraz po tej samej stronie co ty."
Dodał: Dorth44
Dodano: 15 X 2010 (ponad 14 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: