Śmierć miasta - niezwykły pamiętnik wybitnego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, opisujący sześć lat życia w ukryciu w okupowanej Warszawie - wydany został po raz pierwszy w 1946 roku ze znacznymi ingerencjami cenzury.
W 1998 roku pełna wersja tej samej książki, pod tytułem "Pianista", ukazała się w Niemczech. Natychmiast przetłumaczono ją na osiem języków i uznano za wyjątkowe wydarzenie literackie. Na całym świecie - od Hiszpanii po Japonię - wywołała lawinę recenzji i trafiła na pierwsze miejsca list bestsellerów.
Przygotowana przez Znak publikacja jest pierwszym pełnym, wolnym od ingerencji cenzury, polskim wydaniem "Pianisty".
Roman Polański wkrótce rozpocznie w Polsce zdjęcia do filmu, opartego na książce Władysława Szpilmana. Film będzie realizowany na podstawie scenariusza światowej sławy dramaturga Ronalda Harwooda.
Do książki dołączono fragmenty pamiętnika kapitana Wilma Hosenfelda. [edytuj opis]
"Nie była to walka na śmierć i życie". Była to walka "na śmierć. Walka o to, by umrzeć, walcząc."
Dodał: Karolina
Dodano: 07 III 2010 (ponad 15 lat temu)
+80
"Ulice getta prowadziły donikąd. Kończyły się zawsze murem."
Dodał: Karolina
Dodano: 07 III 2010 (ponad 15 lat temu)
+40
"Jeżeli ktoś reprezentuje pogląd: ojczyzna, dobra czy zła, ale zawsze moja, i dziś nie próbuje się nawet nad tym zastanowić, jest zakłamany i tym samym się ośmiesza."
Dodał: Karolina
Dodano: 07 III 2010 (ponad 15 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: