Kup książkę [edytuj książkę]

Droga Tadeusza Mazowieckiego

Konińskie wydawnictwo Psychoskok oddaje do rąk czytelników prawdziwą perełkę, którą zawdzięczamy pracy Tomasza Mielcarka. Książka nosi niezwykle trafny tytuł: „Droga Tadeusza Mazowieckiego” i w sposób bardzo rzetelny, świetnie udokumentowany przedstawia nam nie tylko życie pierwszego premiera III Rzeczypospolitej, ale też uwarunkowania, w których przyszło mu żyć i walczyć. Bo życie Tadeusza Mazowieckiego to nie była sielanka hołubionego przez władze komunistyczne obywatela, ale walka o prawdę, uczciwość, wartości. I te katolickie, bo w tej wierze Mazowiecki został wychowany, i te, które wykształcił w sobie podczas studiów, później w Klubie Inteligencji Katolickiej, również jako publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Wartości, które umocniły go w niezłomnym sprzeciwie wobec fałszu – od Bolesława Piaseckiego i jego PAX-u poczynając, poprzez ekipę Wojciecha Jaruzelskiego, a kończąc na zakłamaniu ONZ wobec wojny na Bałkanach.

Droga, którą zakończył skromny pogrzeb w podwarszawskich Laskach (ośrodek dla niewidomych), z którymi Tadeusz Mazowiecki był związany niemal przez całe swoje skromne życie. Tę drogę w sposób naprawdę wart uwagi przedstawił w swojej książce Tomasz Mielcarek.

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"W czerwcu 1965 r. odbyły się wybory do sejmu, w których ze środowiska katolickiego startował, tak jak poprzednim razem z Wrocławia, Tadeusz Mazowiecki. Otrzymał 96,6% głosów, co równało się z uzyskaniem mandatu na drugą kadencję. Środowisko “Więzi” wystawiło tym razem dwóch kandydatów, obok redaktora naczelnego na listach wyborczych znalazł się też Janusz Zabłocki, który w roku 1961, był przeciwny łączeniu posłowania z obowiązkami w redakcji. 26 czerwca 1965 parlament przyjął skład komisji sejmowych. Tadeusz Mazowiecki znalazł się w dwóch: Komisji Oświaty i Nauki oraz Komisji Pracy i Spraw Socjalnych."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)
0 0


"Tadeusz Mazowiecki mimo swego bardzo bogatego życiorysu, najczęściej kojarzony jest z „grubą kreską”. To hasło wymyślone przez oponentów politycznych przylgnęło do Premiera i prawdopodobnie tak już pozostanie. Warto zastanowić się, dlaczego Tadeusz Mazowiecki podjął w jednym z ważniejszych momentów w dziejach narodu taką, a nie inną decyzję."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)
0 0


"Początek lata 1963 r. upłynął Mazowieckiemu pod znakiem odpoczynku od pracy, spowodowanej przedłużającą się hospitalizacją. Do tego dołączył jeszcze pobyt w sanatorium w Świdrze. Tymczasowo kierownictwo w „Więzi” przejął Zabłocki. Zbiegło się to z narastającym konfliktem na linii państwo – Kościół."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Tadeusz Mazowiecki nie był tak porywającym trybunem ludowym, jakim jest Lech Wałęsa. Tadeusz Mazowiecki nie miał swoistego uroku Jacka Kuronia. Ale kiedy myślę o odzyskaniu przez Polskę niepodległości – po blisko półwiecznym pozostawaniu w sowieckiej...
Dodano: 01 XII 2015, 08:24:30 (ponad 9 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7900-470-6
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają