Tomasz Mielcarek - autor bardzo dobrze udokumentowanej biografii politycznej ostatniego premiera PRL-u i zarazem pierwszego premiera III Rzeczypospolitej pt. "Droga Tadeusza Mazowieckiego" https://www.facebook.com/MazowieckiBiografia [edytuj opis]
"W czerwcu 1965 r. odbyły się wybory do sejmu, w których ze środowiska katolickiego startował, tak jak poprzednim razem z Wrocławia, Tadeusz Mazowiecki. Otrzymał 96,6% głosów, co równało się z uzyskaniem mandatu na drugą kadencję. Środowisko “Więzi” wystawiło tym razem dwóch kandydatów, obok redaktora naczelnego na listach wyborczych znalazł się też Janusz Zabłocki, który w roku 1961, był przeciwny łączeniu posłowania z obowiązkami w redakcji. 26 czerwca 1965 parlament przyjął skład komisji sejmowych. Tadeusz Mazowiecki znalazł się w dwóch: Komisji Oświaty i Nauki oraz Komisji Pracy i Spraw Socjalnych."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)
"Tadeusz Mazowiecki mimo swego bardzo bogatego życiorysu, najczęściej kojarzony jest z „grubą kreską”. To hasło wymyślone przez oponentów politycznych przylgnęło do Premiera i prawdopodobnie tak już pozostanie. Warto zastanowić się, dlaczego Tadeusz Mazowiecki podjął w jednym z ważniejszych momentów w dziejach narodu taką, a nie inną decyzję."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)
"Początek lata 1963 r. upłynął Mazowieckiemu pod znakiem odpoczynku od pracy, spowodowanej przedłużającą się hospitalizacją. Do tego dołączył jeszcze pobyt w sanatorium w Świdrze. Tymczasowo kierownictwo w „Więzi” przejął Zabłocki. Zbiegło się to z narastającym konfliktem na linii państwo – Kościół."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 01 XII 2015 (ponad 9 lat temu)
Tadeusz Mazowiecki nie był tak porywającym trybunem ludowym, jakim jest Lech Wałęsa. Tadeusz Mazowiecki nie miał swoistego uroku Jacka Kuronia. Ale kiedy myślę o odzyskaniu przez Polskę niepodległości – po blisko półwiecznym pozostawaniu w sowieckiej...
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 01 XII 2015, 08:24:30 (ponad 9 lat temu)