Przełom wieku XVI i XVII w Japonii jet także przełomowy dla jej histori. To czas zwieńczenia zjednoczenia Japonii, rozpoczęty przez Odę Nobunagę a kontynuowany przez Toyotomi Hideyoshiego. Angielski pilot John Blackthorne wraz z holenderską ekspedycją handlową przybywa w 1600 r. do wybrzeży Japonii. Tam początkowo zostaje pojmany, by następnie stać się samurajem i zaufanym doradcą miejscowego daimyo Toranagi. Na przeszło tysiącu stron Clavell kreśli, od wiosny do jesieni, historię tego przełomowego dla dziejów Japonii roku. Na tle autentycznych zdarzeń przedstawia losy pojedynczych postaci - od Anglika pałającego zakazaną miłością do Mariko-san, poprzez kolejnych samurajów z Toranagą na czele, na Europejczykach w równej mierze wplątanych w skomplikowane intrygi skończywszy. Jak należy od tego akurat autora oczekiwać, realia historyczne są tu przedstawione bardzo wiernie.
Na podstawie książki powstał sławny serial z Richardem Chamberlainem o tym samym tytule. [edytuj opis]
"-[...] Umiesz pływać?
- Tak.
- To dobrze. Ja się nie nauczyłem. To zbyt niebezpieczne. Jeżeli tonąć, to raz-dwa, a nie powoli, no nie?"
Dodał: Serfer
Dodano: 07 IV 2020 (ponad 5 lat temu)
00
"- Jesteś dzielna i piękna.(...)
- Nie jestem dzielna i nie jestem piękna. Piękne są miecze, piękny jest honor.
- Piękna jest odwaga, a ty masz jej pod dostatkiem."
Dodał: Serfer
Dodano: 07 IV 2020 (ponad 5 lat temu)
00
"[Toranaga]zdumiał się zadziwiającą łatwowiernością ludzi. Niebywałe, że nawet najsprytniejsi i najmędrsi często widzieli tylko to, co pragnęli widzieć, rzadko zaglądając za fasady cienkie jak papier. Albo odrzucali rzeczywistość, widząc w niej fasadowość. A kiedy zawalał się im świat i na klęczkach rozcinali sobie brzuchy, podrzynali gardła lub trafiali zesłani do świata wiecznych lodów, rwali koki na głowie, rozdzierali ubrania i biadali nad swoją karmą, oskarżając bogów, kami, los, swoich panów, mężów, wasali - wszystko i każdego, z wyjątkiem siebie. Bardzo dziwne."
Dodał: Serfer
Dodano: 07 IV 2020 (ponad 5 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: