Sporo pisano o mężczyznach należących do japońskiej mafii, o wiele mniej wiadomo o ich żonach, córkach i kochankach
Shoko Tendo pełniła każdą z tych ról.
Dopiero gdy zdejmuje bluzę od dresu, widać, dlaczego nawet w gorący dzień nosi taki ubiór. Na pozór podobna jest do innych trzydziestoparoletnich kobiet, jakie można spotkać na ulicach Tokio. Ma ciemnobrązowe włosy, ulubiony kolor wielu Japonek w jej wieku, na powitanie składa staranny ukłon i mówi nieco podwyższonym głosem, co jest powszechnym wyrazem afektacji w towarzystwie nieznajomych. Ale po zdjęciu bluzy ukazują się chude jak patyki ręce, pokryte od nadgarstka tatuażem biegnącym przez brzuch i plecy do lewego ramienia. Wieńczy go twarz kurtyzany z odsłoniętą piersią i nożem ściskanym między zębami.
To bardzo wyzywający widok i oczywisty znak, że Tendo, jako córka bossa jakuzy (japońskiej mafii), wywodzi się z grupy społecznej, której istnienia nie życzyłaby sobie większość jej rodaków. Jej historia "Księżyc jakuzy: wspomnienia córki gangsterach", opublikowana w czerwcu w Wielkiej Brytanii, była bestsellerem w Japonii w 2004 roku. Rzuciła światło na mroczny, mało znany aspekt współczesnego życia tego kraju. Wraz z przekładem na angielski opowieść o szczęśliwym dzieciństwie, po którym bohaterka szybko wikła się w przestępstwa, uzależnienie i brutalny seks, zyska znacznie szersze grono czytelników.
– Nie mogłam znieść postępowania mojego ojca – powiedziała nam w tokijskim biurze swego wydawcy, Kodansha International. – Ale potem stałam się taka, jak on. Uzależniłam się od wąchania kleju, popełniałam przestępstwa [za które trafiła na osiem miesięcy do poprawczaka]. Zachowywałam się jak członkini jakuzy, brałam udział w bójkach i nie przejmowałam się tym, co myślą inni.
Po latach względnego spokoju jakuza znów przykuwa publiczną uwagę w Japonii. Zaprzysiężenie dwa lata temu nowego ojca chrzestnego największej japońskiej organizacji przestępczej, Yamaguchi-gumi doprowadziło do krwawych porachunków między wysoko postawionymi bossami mafijnymi oraz, w kwietniu tego roku, do zabójstwa postępowego burmistrza Nagasaki, Itcho Ito.
Choć dużo pisano o mężczyznach należących do bractwa jakuzy oraz ich upodobaniach (alkohol, pieniądze, kobiety i przemoc), o wiele mniej wiadomo o ich żonach, córkach i kochankach. Tendo pełniła każdą z tych ról. [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: