[edytuj autora]

Aleksander Kamiński

Zdjęcie Aleksander Kamiński

Opis

Aleksander Kamiński, pseudonim "Kamyk", urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie. Był jedynym dzieckiem farmaceuty Jana z Podlasia i Petroneli z domu Kaźmierczak pochodzącej z rodziny chłopskiej spod Łęczycy.

W 1905 rodzina Kamińskich przeniosła się na Ukrainę, gdzie Aleksander Kamiński spędził dzieciństwo i młodość. Zamieszkali w Kijowie, gdzie w 1910 roku Aleksander rozpoczął naukę w czteroklasowej rosyjskiej szkole powszechnej, którą ukończył w 1914 roku.

Trudna sytuacja materialna rodziny po śmierci ojca w 1911 roku zmusiła dwunastoletniego Aleksandra do zakończenia edukacji na poziomie elementarnym i podjęcia pracy zarobkowej (chłopiec na posyłki w banku).

W 1915 roku przeniósł się z matką do Rostowa nad Donem, a rok później do Humania, gdzie w niejasnych okolicznościach rozstał się z matką i uzyskał pomoc od wuja.

W styczniu 1918 roku wstąpił do 1 Humańskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, a czerwcu złożył przyrzeczenie harcerskie.
W 1920 roku wybuchła wojna polsko-bolszewicka, dlatego władze bolszewickie rozwiązały wszystkie organizacje skautowe w Humaniu, a w 1921 roku Aleksander Kamiński wyjechał do Polski.

Po przybyciu do kraju zamieszkał w pruszkowskiej bursie dla chłopców, której wychowawcą został w 1922 roku. Ukończył szkołę średnią, zdał maturę i w 1923 rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1928 roku. W tym czasie aktywnie uczestniczył w pracy harcerskiej pruszkowskich drużyn, prowadził II podwarszawski Hufiec Harcerski. Przeszedł wszystkie szczeble harcerskiej kariery. W latach XX-tych był instruktorem w Komendzie Warszawskiej Harcerzy, a w okresie 1928-29 Komendantem Chorągwi Mazowieckiej.

Od 1928 roku pisał felietony do "Płomyka" oraz tygodnika "Iskry", na którego łamach prowadził stałą rubrykę "Na tropie harcerskim".

W 1924 roku zaczął interesować się zuchami, noszącymi wówczas miano "wilcząt". Na przełomie lat 1928/29 zaczął drukować w odcinkach "Na tropie" pierwszą wersję swej przyszłej książki "Antek Cwaniak". W 1933 roku objął kierownictwo szkoły instruktorskiej dla drużynowych zuchowych w Nierodzimiu koło Skoczowa. Kamiński stworzył oryginalną metodę pracy z zuchami, wychował kilka pokoleń instruktorów tej specjalności.

W 1938 roku kierował dziesięcioosobową polską delegacją, która wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji Wilczęcej w Gilwell Park w Wielkiej Brytanii. Na spotkanie to wydano książkę "Zuchy - The Polish Wolf Cubs"...


[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Istotą każdego cierpienia jest to, że pożąda śmierci jak łaskawej i dobrej wybawicielki."
Dodał: Jagiel Dodano: 04 V 2009 (ponad 16 lat temu)
+28 0


"Umiejętność znoszenia niepowodzeń jest wielką i ważną umiejętnością. Oczywiście jeśli towarzyszy jej zdolność i chęć do wyciągania nauki z porażek."
Dodał: Jagiel Dodano: 04 V 2009 (ponad 16 lat temu)
+26 -1


"Z nami, to jak z lasem, Haniu. To i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasem cały las rośnie i pnie się ku górze…"
Dodał: Jagiel Dodano: 04 V 2009 (ponad 16 lat temu)
+23 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Tak mnie jakoś zainspirowała ksiażka żeby spytać ;) Są tu jacyś/jakieś? :D Ja jestem co prawda od niedawna, ale jestem :) WYbaczcie, że temat nieco odbiega od idei tej strony ale... tak mnie naszło :)
Dodał: OnaNibyNic Dodano: 31 I 2011, 23:04:39 (ponad 14 lat temu)
tytułu brak
Dyskusja do książki "Kamienie na szaniec"
Książka jest mega świetna, polecam dla wszystkich harcerzy i patriotów, i tych, którzy interesują się II wojną światową..:)
Dodał: czokolondek Dodano: 12 XII 2009, 14:37:30 (ponad 15 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.57
Liczba głosów: 7

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Jagiel
04 V 2009 (ponad 16 lat temu)

Statystyki pisarza

3 książek w naszym katalogu
4 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają