Publikacja zawiera teksty wybrane spośród najwcześniejszych utworów Stanisława Lema i tym samym daje wgląd w to, co najsłynniejszy polski autor literatury SF tworzył na początku swojej drogi pisarskiej.
W opowiadaniach poruszał tematy uniwersalne takie jak miłość (Siostra Barbara),człowieczeństwo, wojenna i powojenna rzeczywistość (Operation Reinhardt, Plan anti-V, Obcy),jak również te związane z rodzącą się fascynacją prozą SF. Z okupowanej Polski prowadzi nas zatem tam, gdzie dokonują się największe odkrycia nauki i zmagania mózgów w tworzeniu i wykradaniu sobie przepisów na nowe środki zniszczenia (Miasto atomowe, Człowiek z Hiroszimy). Z jednej strony widać w tych tekstach młodzieńcze zauroczenie techniczną rewolucją, z drugiej moralną odrazę, którą rodzi sposób, w jaki owa technika zostaje zastosowana w praktyce.
Równolegle z opowiadaniami i powieściami współczesnymi Lem tworzył poezję przepełnioną emocjami i bogatymi zmysłowo obrazami. Ona także weszła w skład niniejszego zbioru. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.