Mimo wielowiekowych związków gospodarczych i kulturalnych z Polską, Rumunia nie doczekała się u nas szerszego opracowania; wiadomości jakie posiada o niej przeciętny Polak, są mgliste i często zafałszowane szczątkami uprzedzeń utrudniających porozumienie między dwoma bratnimi narodami, które w swych krajach budują socjalizm.
Książka niniejsza nie roszcząc sobie pretensji naukowych, ma za zadanie zaznajomić czytelnika polskiego z przeszłością i współczesnością Rumunii. Jest to pierwsza w Polsce próba zestawienia rzetelnych informacji o geografii, historii, literaturze i sztukach plastycznych tego kraju.
Pragnąc przedstawić całokształt zagadnień nie mogłam zbytnio wdawać się w szczegóły, które czytelnik znajdzie w innych opracowaniach, wymienionych w obszernym zestawieniu.
Książką tą pragnę spłacić dług wobec wdzięczności wobec kraju, w którym nie tylko zdobyłam wykształcenie zawodowe, ale związałam się z Partią Komunistyczną.
W klinikach Bukaresztu, w wiejskich szpitalach Oltenii i Mołdawii poznałam rumuńskich proletariuszy. Milczący zazwyczaj w cierpieniu, odważni do szaleństwa w walce o słuszną sprawę, skorzy do pomocy i przyjaźni - ludzie Ci przyjęli mnie do swojej społeczności. Młodość moja nie była samotna.
Lekarzom z bukaresztańskich klinik - za wiedzę, kolejarzom CFR i chłopom z mołdawskim za wolę walki o sprawiedliwość społeczną, towarzyszom - za książki Lenina i Stalina, za gorące dyskusje, za młodzieńczą przyjaźń - pracę tę poświęcam. [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: