„Marzyciel” Piotra Sitnika to poezja współczesna. Autor w swoich wierszach zastanawia się nad miejscem człowieka w świecie i wpływem jego decyzji na otaczającą go rzeczywistość. Mówi również o tym jak rozczarowany jest doczesnością i zachwyca się tym, co nieuchwytne.
Nie ma jednego źródła naszego wewnętrznego bólu. Przyczyny zgryzot są różnorakie: niektóre wypływają ze świata, inne produkujemy sami. Jaki wpływ na naszą psychikę ma zmaganie się z trudami dnia codziennego? Jak reagujemy na niepowodzenia w życiu osobistym? Przede wszystkim zaś, czy stajemy się bardziej wartościowi jako ludzie gdy zdamy sobie sprawę, że w wojnie z nami samymi nie mamy żadnych szans? „Marzyciel” jest zbiorem nieuchwytnych marzeń o przemijaniu ludzkiej doskonałości. Balansując miejscami na granicy nihilizmu, wiersze dostarczają materiału do rozmyślań nad motywacją do zmierzania się z każdym kolejnym dniem.
Piotr Sitnik to poeta i prozaik, poszący po angielsku i po polsku. Jego teksty ukazywały się w takich publikacjach jak: „Private Tutor”, „Agenda”, „P for Poetry”. „Marzyciel” jest pierwszym zbiorem wydanym po polsku. [edytuj opis]
Stałym motywem wierszy jest romantyczna emocjonalność. Nie posuwając się wprost do miłosnych wyznań, podmioty liryczne w różnych utworach wyrażają tęsknotę za szczerym uczuciem. Nie ma znaczenia nazwa, jaką mu nadamy. Podmioty liryczne z tej kategorii szukają więzi pełnej treści, zaufania i wzajemnego zrozumienia.
Tomik generalnie stanowi zamkniętą całością, pozwalającą czytelnikowi prześledzić rozwój filozoficzny i artystyczny autora. Początek tomiku to lament nad ułomnością człowieka, która przelewa się na jego dzieła, czyniąc je godnymi pożałowania, wręcz śmiesznymi. Po tym otwarciu następuje ciąg wierszy introspektywnych. Podmiot liryczny krytycznie analizuje wybrane cechy charakteru i sposoby rozwiązywania życiowych problemów.
Tomik niesłychanie interesujący. Polecam