Każdy naród chce stworzyć własną legendę. Rzadko jednak tworzą ja kobiety. Amerykanie rozpoznali swoja legendę w książce Margaret Mitchell. "Przeminęło z wiatrem" - rzecz ukończoną w 1936 roku - wielka opowieść o wojnie Północy z Południem - ckliwy romans - barwny opis początków współczesnej Ameryki - już od ponad pól wieku podtrzymuje amerykański mit. Ta barwna panorama z czasów wojny secesyjnej, zaludniona przez wspaniałych mężczyzn i dzielne kobiety, romantyków, acz nie gardzących konieczna doza zdrowego rozsądku, namiętnych w miłości i interesach, po dziś dzień jest jak zwierciadło, w którym chętnie przeglądają się także współczesne pokolenia.
Czy Aleksandrze Ripley udało się napisać ciąg dalszy "Przeminęło z wiatrem"? Czy ta prawie tysiąc-stronicowa opowieść, pisana ponad trzy lata na zamówienie nowojorskiego wydawnictwa Warner Books, jest jedynie prosta kontynuacja losów Retta Butlera i Scarlett O'Hary? Czy Aleksandra Ripley stworzyła w swej książce - równie monumentalnej jak dzieło Mitchell - jedyny w swoim rodzaju klimat właściwy dziełu wielkiej poprzedniczki? Jedno jest pewne: "Scarlett" nie powstała w Ameryce lat trzydziestych - to książka napisana w amerykańskich realiach końca XX wieku. Zatem to ciąg dalszy "Przeminęło z wiatrem", ale i książka inna, nowa. Ta sama, lecz nie taka sama. Losy tych samych ludzi, te same realia, ale inaczej, innym językiem pisane. Tych, którzy pragną je poznać, zapraszamy... [edytuj opis]
Pierwsze rozdziały były ciekawe. Reszta mnie usypiała i czułam pokusę, żeby kartkować strony. Drugi tom miał lepsze i gorsze momenty. Raz byłam zaciekawiona, raz niemożliwie znużona. To po prostu nie jest to. To nie to pióro, to już nawet nie ci bohaterowie. To już nie są te miejsca. To już nie są te czasy. Mimo chęci Ripley nie udało jej się doścignąć Mitchell. Mimo tego uważam, że ciekawych doświadczeniem było poznanie dalszych losów bohaterów. Książka dla czytelników, którzy bardzo pragną poznać ciąg dalszy, ale muszą liczyć się z tym, że to nie to samo, co "Przeminęło z wiatrem".
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: