Legendy Dominarii opowiadają o wielkim konflikcie, zasnutym mgłą dziejów. O konflikcie pomiędzy braćmi Urzą i Mishrą o rządy nad kontynentem Terisiare. O potężnych maszynach, które zraniły i wypaczyły samą planetę. O walnej bitwie pogrążającej lądy w odmętach oceanu i wstrząsającej niebem.
Epicka saga o Bratobójczej Wojnie.
Opowieść o Mishrze i Urzy jest bodaj najbardziej znaną historią Terisiare, którą zaniesiono do wszystkich zakątków Dominarii. Trudno jednak stwierdzić, czy jest kompletna i dopowiedziana, gdyż z biegiem lat powstało kilka jej wersji, odpowiadających czasom, kiedy ją opowiadano. W okresie znanym jako Mrok, Urza i Mishra przedstawiani byli jako złe charaktery o czarnych sercach, odpowiedzialni za upadek świata, który zostawili. Podczas długiego Wieku Lodu uznawano ich za potencjalnych zbawców, świętych patronów dawno pogrzebanych technologii, mogących jeszcze ocalić świat. Obecnie uważa się ich jednocześnie za bohaterów i łotrów, uczonych i głupców, wynosi pod niebiosa i odsyła do ognistych czeluści Phyrexii. W tej opowieści przedstawiono ich takimi, jakimi byli, ludźmi żyjącymi w swoich czasach, na których wpływał ? i którzy wpływali ? na otaczający ich świat.
Trzymana przez Was w dłoniach wersja ? jak niemal wszystkie znane warianty ? opiera się przede wszystkim na Wojnach antycznych, epickim poemacie Kayli bin-Kroog. To jedno z niewielu kompletnych wydań, które przetrwały epokę Bratobójczej Wojny. Co więcej, autor skrupulatnie zbadał inne ocalałe źródła, a także dalsze edycje, usuwając z nich fragmenty ewidentnie nieprawdziwe lub wypaczone życzeniami i pragnieniami późniejszych pisarzy.
Rezultatem jest najpełniejszy i uwspółcześniony zapis poczynań Urzy i Mishry oraz konfliktu, który wciągnął ich i cały świat. To interpretacja klasycznej opowieści przystosowana do dzisiejszych potrzeb. Czytelnik powinien uwierzyć w nią i w żadną inną.
Jeff Grubb jest współtwórcą świata Forgotten Realms i autorem wielu powieści osadzonych w Zapomnianych Krainach
Okładki i opisy nie są moim dziełem, twórcą ich jest wydawnictwo „ISA” [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: