Kup książkę [edytuj książkę]

My

"My" to powieść o "idealnym", określonym matematycznymi regułami świeie, w którym nawet imiona zastąpiono numerami. Głównym bohaterem jest więc D-503, inżynier-konstruktor, który doskonale odnajduje się w tej precyzyjnie działającej rzeczywistości. Wierzy w to, że totalitarna władza Dobroczyńcy jest najlepszą z możliwych. Zachwyca się pięknem szklanych domów (oczywiście nie tych Żeromskiego;)), które umożliwiają tzw. Opiekunom nieustanną kontrolę nad obywatelami. Nie wyobraża sobie życia w zamierzchłej przeszłości, kiedy to każdy robił to, co chciał, a nie to, co mu nakazano w ustalonym przez państwo harmonogramie dnia. Jest on jednym z wielu, którym nie tylko nie przeszkadza ten brak wolności, ale dla których, wręcz przeciwnie, to właśnie on jest wolnością. Wszyscy myślą tak samo, wszyscy kochają Dobroczyńcę, nikt się nie sprzeciwia, nie ma jednostek, są tylko tytułowi "MY". Jednak wkrótce w to uporządkowane życie głównego bohatera wkrada się I-330, tajemnicza kobieta, która zupełnie inaczej patrzy na ten "doskonały" świat... To tyle, jeśli chodzi o treść książki, gdyż nie chcę zdradzić zbyt wiele...

Powieść "MY" to przede wszystkim świetne studium totalitaryzmu. Prezentuje nie tylko metody, za pomocą których dyktatorzy kreują wizję świata doskonałego, ale także udowadnia, że wszelkie próby buntu są tylko próbą dojścia do władzy nowego dyktatora (Państwo Jedyne i spisek "Mefi" to różne stadia tej samej formy rządów). Jednak poza problemem władzy, można dostrzec tu także obraz człowieka: zagubionego, pełnego wewnętrznego niepokoju, rozdartego między tym, co uporządkowane i stabilne, a tym, co nowe; szukającego jedynie prawdziwego uczucia, gotowego na wszystko, by je zdobyć; dążącego do władzy za wszelką cenę.

"MY" to książka odsłaniająca ciemne strony człowieka, dająca na chwilę ziarno nadziei, by potem je zdusić. Może właśnie dlatego nie można przejść obok niej obojętnie i chyba bez względu na to, czy się podoba, czy nie, na długo pozostaje w pamięci.


-> Książki takie jak "My" Zamiatina powinno czytać się ku przestrodze, aby pokolenia pamiętały, co to totalitaryzm sprzedawany społeczeństwu jako "wygoda" i "ideał". Ile obecnie żyje na świecie "numerów" D-503? Niektórzy krytycy uważają, że na Zamiatinie wzorował się George Orwell, pisząc "Rok 1984". Jeśliby przyjrzeć się dokładnie, analogię można odnaleźć. Jeśli więc czytałeś Orwella i Cię zachwycił, nie możesz ominąć Zamiatina!

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Alfa
Rok wydania: 1989
ISBN: 8370012930
Ocena: 5.41
Liczba głosów: 6
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: MageN
23 II 2009 (ponad 16 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają