tytuł oryginalny : A Double Dying: Reflections on Holocaust Literature.
(tekst z okładki)
Elie Wiesel powiedział: "W Auschwitz umarł nie tylko człowiek, ale i idea człowieka". Zapisem tej podwójnej śmierci, próbą zrozumienia tego, co całkiem niedawno wydarzyło się w cywilizowanej Europie, jest literatura Holocaustu.
Piśmiennictwo dotyczące Zagłady obejmuje wiele form, gatunków i tematów. W każdym wypadku stanowi ogromne wyzwanie literackie i moralne, "niewiarygodność Holocaustu" powoduje bowiem, że autorzy muszą przekraczać granice własnej wyobraźni, by zmierzyć się z zasadniczą kwestią: jak o tym pisać?
Książka Alvina H. Rosenfelda jest już klasyczną, niemal podręcznikową pracą na temat literatury Zagłady. Autor opisuje główne jej gatunki, analizuje pamiętniki i dzienniki, przygląda się trudnościom i osiągnięciom pisarzy, którzy przeszli od zapisu dokumentalnego do sztuki. Zwraca uwagę na deformacje i zafałszowania w sposobie przekazywania wiedzy o Zagładzie. Porusza również fundamentalne zagadnienie barier i możliwości języka, wskazuje na paradoks niemożliwości, a zarazem konieczności pisania o śmierci idei człowieka po to, by móc ją utrzymać przy życiu.
"Dla reszty świata słowo 'Holocaust' pozbawione jest istotnego znaczenia,a przynajmniej - nie wywiera znaczącego wpływu na ważną część ludzkiego życia (...) 'Holocaust' to nie tylko śmierć, ale całkowita destrukcja; (...) w słowie ' Holocaust' znajduje się również duchowy i fizyczny opór wobec ludobójstwa, a także wszystko to, co wiąże się z podtrzymywaniem pamięci (...)"
Dodał: magmyt
Dodano: 20 IX 2012 (ponad 12 lat temu)
00
"jak Grecy stworzyli tragedię, Rzymianie list, a Renesans sonet, tak nasze pokolenie stworzyło nowy rodzaj literatury - literaturę świadectwa. - Ellie Wiesel."
Dodał: magmyt
Dodano: 20 IX 2012 (ponad 12 lat temu)
00
"Literatura Holocaustu, stojąc na progu czegoś nowego, jest kroniką najbardziej burzliwych zmagań ludzkiego ducha o ogromnej historycznej i metafizycznej wadze."
Dodał: magmyt
Dodano: 20 IX 2012 (ponad 12 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: