"Myszy Natalii Mooshaber" to jedna z najlepszych powieści Ladislava Fuksa. Skonstruowana została w oparciu o schemat powieści kryminalnej przy równoczesnym parodiowaniu zastanych form literackich, gatunków i stylów. Powaga sytuacji egzystencjalnej, w połączeniu z groteskowością sytuacji językowej, wprowadza w paradoksalność ludzkiego losu.
Akcja toczy się w państwie rządzonym przez despotę, gdzie prawowita władczyni ukrywa się lub została zgładzona, a społeczeństwo sparaliżowane jest lękiem. Dzieci recytują w szkole życiorys głowy państwa. Między Ziemią a Księżycem regularnie kursują gwiazdoloty, ale marzenia osobiste bohaterki nie wykraczają poza kiosk, w którym mogłaby sprzedawać sałatki, piwo i lemoniadę. Martwotę psychologiczną w świecie dotkniętym degradacją rozbija autentyczny przejaw życia: język. To on sprawia, że w kreowanych przez Fuksa marionetkach tli się jeszcze iskra ludzkiej egzystencji, zdolna przy sprzyjającej okazji wybuchnąć płomieniem. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: