Encyklika, obok wprowadzenia i zakończenia, składa się z sześciu rozdziałów:
1. Przesłanie Populorum progressio.
2. Rozwój ludzki w naszych czasach.
3. Braterstwo, rozwój ekonomiczny i społeczeństwo obywatelskie.
4. Rozwój ludów, prawa i obowiązki, środowisko.
5. Współpraca rodziny ludzkiej.
6. Rozwój narodów a technika.
Na początku dokumentu Benedykt XVI przypomniał, że miłość w prawdzie jest zasadniczą siłą napędową prawdziwego rozwoju człowieka i całej ludzkości, bez której nie są możliwe ani zapanowanie sprawiedliwości (która jest postawą miłości), ani też osiągnięcie wspólnego dobra.
Caritas in veritate odnosi się często do encykliki Populorum progressio, poświęconej rozwojowi. Benedykt XVI potwierdził tezę Pawła VI, że powołaniem człowieka jest jego pełny i integralny rozwój. Rozwój, który opiera się na miłości i prawdzie, według papieża jest możliwy pod warunkiem przestrzegania szeregu wskazówek dotyczących życia społecznego:[4]
* pożywienie i dostęp do wody pitnej jako powszechne prawo wszystkich istot ludzkich, które nie dopuszcza różnic czy dyskryminacji (punkt 27)
* otwarcie na życie znajduje się w centrum prawdziwego rozwoju, a błędem jest uważanie wzrostu ludności za pierwszą przyczynę niedorozwoju (punkt 44)
* powinności wobec środowiska naturalnego i obowiązek przekazania ziemi nowym pokoleniom w takim stanie, aby również i one mogły godnie ją zamieszkiwać i dalej uprawiać (punkt 50)
Pisząc na temat kryzysu gospodarczego, Benedykt XVI podkreślił, że może być on nową szansą dla wszystkich, gdyż wymaga znalezienia nowych reguł i oparcia o zaufanie i solidarność.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: