Akcja Fiaska, jednej z części tak zwanej "trylogii ludzi bez losu", blisko związanej z Losem utraconym, rozgrywa się w latach pięćdziesiątych na Węgrzech. Starzejący się pisarz, alter ego autora, czeka na list od wydawnictwa, w którym złożył powieść o przeżyciach obozowych. Spodziewa się odmowy, ale kiedy książka zostaje ostatecznie przyjęta do druku, ogarnia go poczucie pustki – czuje, że utraci w ten sposób coś najbardziej osobistego. Paradoksalnie, przeżyty koszmar okazuje się najważniejszym i najbardziej intymnym z jego życiowych doświadczeń. Fiasko, wydane po raz pierwszy w 1988 roku, to także doskonały obraz klaustrofobicznej atmosfery lat stalinizmu. [edytuj opis]
"Nie jestem w posiadaniu słowa, które zbawia; nie interesowała mnie doskonałość ani piękno, i nawet nie wiem, co to takiego. Myśl o sławie uważam za starokawalerski samogwałt, a myśl o nieśmiertelności po prostu za śmiechu wartą."
Dodał: Netusia
Dodano: 11 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+10
"Przyszłość: to, czego nikt nie potrafi sobie wyobrazić (tak jak pogody), co jednak nadchodzi."
Dodał: Netusia
Dodano: 11 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+10
"Tak, skoro śmierć jest absurdalna, to jak życie może być sensowne? A skoro śmierć ma sens, to po co żyć?"
Dodał: Netusia
Dodano: 04 IV 2009 (ponad 16 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: