Pasjonującą opowieść o wyprawie na rzadko odwiedzane przez turystów z Polski wyspy Pacyfiku snuje w najnowszej, wydanej przez National Geographic, książce Druga strona Księżyca, znany podróżnik i pisarz, Olgierd Budrewicz.
Opisywana przez niego tajemnicza "druga strona Księżyca", z zagubionymi w bezmiarze oceanu wyspami i atolami, z granicami w postaci prostych linii wytyczonych na wodzie, to nadal jeden z bardziej egzotycznych i tajemniczych rejonów świata. Dla Olgierda Budrewicza na rozsianych po Pacyfiku wyspach świat sprzed wieków zderza się z cywilizacją, ale tylko w części uznaje ją za swoją. Wschody i zachody słońca jak z kiczowatych, hollywoodzkich filmów urzekają wszystkich przybyszów, podobnie jak senne plaże obmywane przez krystaliczne wody. Zaskakują kamienne pieniądze wielkości młyńskiego koła i nadzy tubylcy pośrodku zatłoczonego targowiska. Życzliwi i skorzy do uśmiechu ludzie wzbudzają sympatię.
Przygodę na Pacyfiku Olgierd Budrewicz rozpoczyna od Wysp Salomona, Papui-Nowej Gwinei i Irianu Zachodniego. Szlak zaplanowanej podróży wiedzie następnie na mikronezyjskie wyspy w sąsiedztwie równika: od Guam przez Mariany Północne, archipelag Palau, następnie do dwóch krajów Mikronezji (Yap i Pohnpei), wreszcie do republik pod nazwą Wyspy Marshalla i Kiribati. Na zakończenie po raz drugi w życiu autor trafia do krajów Polinezji: Samoa, Tonga i Fidżi. W sumie dwadzieścia kilka lądowań...
Olgierd Budrewicz obrazowo opisuje w książce te zagubione w bezmiarze oceanu wyspy, ich etniczną i kulturową odrębność. Przypomina o nękających je od tysięcy lat tajfunach, o niezwykłych wydarzeniach, jakich były świadkami, wojnach plemiennych, politycznych przepychankach wielkich mocarstw, o skutkach efektu cieplarnianego czy eksperymentach atomowych, wreszcie odkrywa na nich polskie ślady, m.in. jednego z najświetniejszych znawców Oceanii, uczonego i etnografa, Jana Kubarego. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: