Kup książkę [edytuj książkę]

Stambuł - Wspomnienia i miasto

Pamuk, jakiego nie znacie? Oto książka zupełnie inna niż te, które do tej pory ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego: przesycony melancholią przewodnik po jednym z "wiecznych" miast, a zarazem wspaniała autobiograficzna opowieść o pisarzu i jego rodzinie. Orhan Pamuk opowiada o "czarno-białym" Stambule, który uczynił go pisarzem, jego zabytkach, osobliwościach i mieszkańcach, ich życiu codziennym oraz sekretach własnej rodziny.

Książka Pamuka to okruchy autobiografii, saga rodzinna, powieść artystowska, a wreszcie - opis i encyklopedia miasta. Rodzinne anegdoty, sny, cytaty z książek i pejzaże dzieciństwa stapiają się w jedno.
Jan Balbierz, "Tygodnik Powszechny"

Nawet jeśli nie znacie Pamuka jako autora tak znakomitych powieści, jak chociażby "Śnieg", i nawet jeśli nigdy nie byliście w Stambule, "Stambuł. Wspomnienia i miasto" będzie dla was fascynującą przygodą literacką.
Sandip Roy, "San Francisco Chronicle"

Piękny "Stambuł?" (?) portret melancholijnego miasta (?) tak sugestywny, że potrafi doszczętnie zawładnąć czytelnikiem, który tak jak ja będzie odtąd marzył po nocach o włóczęgach po tym mieście, gdzie przenikają się Wschód i Zachód, Europa i Azja.
Justyna Sobolewska "Przekrój" (merlin.pl)

............
"Nadal lubię patrzeć, jak późną jesienią zapada zmierzch, obserwować bezlistne drzewa smagane podmuchami północnego wiatru, ludzi, którzy w ciemnych płaszczach i kurtkach przemykają do domów mrocznymi ulicami. Lubię ten przejmujący smutek, jaki ogarnia mnie na widok starych kamienic, i ciemność wypełniającą opuszczone obracające się w ruinę rezydencje, które przybierają charakterystyczną “stambulską” fakturę. Gdy patrzę na przesuwające się czarne cienie ludzi w zbyt wcześnie zapadłych ciemnościach zimowego wieczoru, silniej odczuwam swoją przynależność do tego miejsca. Kiedy ciemność nocy okrywa miękkim kocem nasze życie, nasze ulice, oraz należące do nas przedmioty, a my jesteśmy bezpieczni w swoim domach, sypialniach i łóżkach, możemy wrócić w snach do minionej świetności i dawnych legend. Lubię tę ciemność, która nie poddając się wątłym światłom latarni, tak poetycznie opada na biedne przedmieścia Stambułu. Lubię ją, bo wtedy my, mieszkańcy tego miasta, zasłaniamy się przed obcymi spojrzeniami ludzi Zachodu, osłania nasz ubóstwo, które tak bardzo pragniemy ukryć"

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Kiedy wyjeżdżam ze Stambułu myślę czasem, że chciałbym natychmiast tu wrócić, by móc kontynuować liczenie statków. Innym razem wydaje mi się, że jeśli przestanę to robić, znacznie szybciej dopadnie mnie obezwładniająca melancholia tego miasta, że prędzej poczuję własną bezsilność. Możliwe, że melancholia jest nieuchronnym stanem dla kogoś takiego jak ja. Ale poczucie, że trzeba z nią coś zrobić, sprawia, że patrzenie przez okno na Bosfor, staje się rodzajem misji"
Dodał: 2lewastrona Dodano: 05 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+1 0


"Pełne smutku ruiny, które w większości dzisiaj już nie istnieją stanowiły dla mnie duszę miasta."
Dodał: 2lewastrona Dodano: 05 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+1 -1


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2008
ISBN: 9788308041741
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 4
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: 2lewastrona
05 II 2009 (ponad 16 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają