Antologia ta w sposób znaczny różni się od poprzedniej - Roku 1984, książki - którą pragnąłem zrealizować większość narastających przez kilka lat ambicji Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki stania się prawdziwym mecenasem i promotorem polskiej najmłodszej twórczości na polu fantastyki.
Dira Necessitas (Rok 1985) ma już nieco inne cele do spełnienia. Prezentuje opowiadania autorów, którzy swoje miejsce w polskiej fantastyce już odnaleźli, i zajmują w niej mocne pozycje. Łączy je wspólna cecha - wyszły spod piór autorów, których twórczość w ostatnich latach jest szczególnie uważnie obserwowana. To wśród nich należy szukać następców Stanisława Lema i Janusza A. Zajdla.
Stanowią przecież w tej chwili praktycznie całą (zabrakło jedynie Rafała A. Ziemkiewicza i Andrzeja Drzewińskiego) polską czołówkę twórców krótkich form literackich, tak popularnej od lat fantastyki. Fantastyki szybko ewoluującej, poszukującej, dziedziny twórczości rozumianej i odbieranej bardzo szeroko. Nie tylko przez czytelników, lecz również i przez krytyków, znawców przedmiotu, którzy wręcz dopatrują się w niej przyszłości literatury w ogóle.
W antologii znalazły się również opowiadania ewidentnie promocyjne: Most nad Altemarą Grzegorza Drukarczyka i Dira Necessitas Jacka Inglota. Pozwalają one zachować ciągłość tej książki z Rokiem 1984 - antologią ubiegłoroczną.
Tytuł Dira Necessitas (okrutna konieczność) może być interpretowany dwojako. W powiązaniu z najważniejszym, lecz niestety najtragiczniejszym dla polskiej SF wydarzeniem roku 1985 - śmiercią Janusza A. Zajdla - stawia przed nami obowiązek poszukiwania następcy, który dla dobra przyszłości tego gatunku zasiądzie na tronie polskiej fantastyki. Druga interpretacja jest prostsza: tytuł antologii zaczerpnięty został z opowiadania debiutanta Jacka Inglota. [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: