Arcydzieło literatury erotycznej! Wydana początkowo w 600 egzemplarzach, skandalizująca, zakazana, sprzedawana spod lady, ale i najczęściej czytana powieść francuska XX wieku.
„Historia O” ukazała prawie równocześnie z „Witaj smutku” Françoise Sagan. Ale to ta pierwsza zdobyła prestiżową Prix des Deux Magots, co otworzyło jej drogę do sukcesu i jeszcze podsyciło atmosferę skandalu. Posypały się zakazy: sprzedaży nieletnim, reklamy, plakatów oraz pozwy o obrazę moralności. Jednak żaden proces się nie odbył. Rozgłos wokół „Historii O” potęgowała zagadkowa tożsamość autora. Powieść przypisywano największym pisarzom epoki, aż do 1994 r., kiedy 86-letnia Dominique Aury, intelektualistka, tłumaczka, ówczesna sekretarz redakcji „Nouvelle Revue Française”, ujawniła się w wywiadzie dla „New Yorkera”. Dominique Aury zdradziła również okoliczności powstania książki. Zakochana w Jeanie Paulhan, pisarzu, krytyku, dyrektorze „Nouvelle Revue Française” i członku Akademii Francuskiej, chciała napisać do niego list miłosny i nadała mu formę powieści.
„Nareszcie kobieta, która się przyznaje! A do czego się przyznaje? Do tego, przed czym kobiety zawsze się broniły, a nigdy bardziej niż dzisiaj! Do tego, co mężczyźni cały czas im zarzucali: że wszystko w nich jest seksem, aż po umysł. Że trzeba bez przerwy je karmić, pielęgnować, malować, dbać o nie i bez przerwy je bić. Że one po prostu potrzebują dobrego Pana”.
Z posłowia Jeana Paulhan
„W «Historii O» szokuje to jak ta książka szokuje dzisiaj. Można by pomyśleć, że w naszej spornografizowanej kulturze powieść skandalizująca w 1954 roku, może dziś wydać się niewinna. Ale nie. «Historia O» ma tak potężną siłę oddziaływania jak kiedyś”.
Slate.com
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: