Kup książkę [edytuj książkę]

Quo vadis

Opis

Quo vadis. Powieść z czasów Nerona - powieść historyczna Henryka Sienkiewicza.

Najpierw była publikowana w odcinkach w warszawskiej Gazecie Polskiej (lata 1895-96) i, z minimalnym opóźnieniem w stosunku do Gazety, także w krakowskim dzienniku Czas i Dzienniku Poznańskim. Wkrótce powieść została wydana w formie druku zwartego - jej premiera miała miejsce w Krakowie, w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Część rękopisu powieści przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu.

Często (lecz błędnie) uważa się, że za powieść Quo vadis Henryk Sienkiewicz został nagrodzony Nagrodą Nobla. W istocie w 1905 roku Sienkiewicz otrzymał ją za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej[1].

Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo Vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona (63-66 n.e.), akcja epilogu - ok. 68 r. Wydarzenia pozwalające określić czas akcji to: przybycie Winicjusza do Rzymu po zawarciu pokoju z Armenią (63 r.), pożar Rzymu (64), śmierć Petroniusza (66), śmierć Nerona (68). Rzym był wówczas miastem wielonarodowościowym, bardzo zróżnicowanym.

Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanką. Wątek miłosny, będący w pełni fikcyjnym, posiada liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. Kolejny wątek powieści, historyczny, skupia się na osobie rzymskiego cezara Nerona, a także prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest także Petroniusz. Patrycjusz rzymski, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji stanowi symbol odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł Cezara i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice. Najbardziej tragiczną i jednocześnie komiczną postacią jest Chilon Chilonides. Nie ma zasad moralnych i jest gotów sprzedać niewinnego. Jednak i w nim zachodzi poważna zmiana, na końcu umiera na krzyżu w obronie tych, których wydał - chrześcijan. Punkt kulminacyjny stanowi walka Ursusa z bykiem. Pokonanie zwierza oznacza szczęśliwe zakończenie. Odtąd Ligia, Winicjusz i Ursus są pod opieką ludu rzymskiego. Ten moment symbolizuje także odwrót sympatii Rzymian od Nerona i zwrócenie się ku chrześcijanom.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Quo_vadis

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Długo trwało milczenie, po czym w ciszy ozwały się przerywane łkaniem słowa starca:

- Quo vadis, Domine?...

I nie słyszał odpowiedzi Nazariusz, lecz do uszu Piotrowych doszedł głos smutny i słodki, który rzekł:

- Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry."
Dodał: Netusia Dodano: 17 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+71 0


"I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miastu i światu."
Dodał: ticket Dodano: 19 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+56 0


"Quo vadis (Domine)? Dokąd idziesz (Panie)?"
Dodał: ticket Dodano: 19 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+32 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Co sądzicie o tej książce..? Jak wam się ją czytało..? Mnie się czytało trudno, ale fabuła mnie wciągnęła... Ogólnie oceniam ją jako b. dobrą książkę :)
Dodano: 13 X 2010, 22:41:49 (ponad 14 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 20 IV 2014, 16:14:51 (ponad 11 lat temu)
0 0
Jedna z niewielu lektur, którą dało się czytać z przyjemnością
Oceniam książkę na: 4.5
Dodano: 12 VIII 2012, 15:02:33 (ponad 12 lat temu)
0 0
Sienkiewicz jest mistrzem łączenia fikcji literackiej z wydarzeniami historycznymi. Niewątpliwie tu też się tym popisał Chętnie przeniosłam się dwa tysiące lat wstecz. Jestem bardzo miło zaskoczona tą lekturą
Oceniam książkę na: 4.5
Dodano: 12 X 2011, 10:36:21 (ponad 13 lat temu)
0 0
Niby ciężko się czyta, ale historia przedstawiona w "Quo Vadis" jest w sumie ciekawa. Jak dla mnie okej.
Oceniam książkę na: 4.5

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7435-047-1
Ocena: 4.68
Liczba głosów: 245
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: BARMAN2005
02 I 2009 (ponad 16 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają