"Światło obrazu" to książka wybitnego francuskiego teoretyka kultury poświęcona fotografii. Tytuł może jednak łatwo zmylić - autor mówi o fotografii, ale to przecież rozprawa o współczesnej cywilizacji. Barthes ukazuje granicę, na której kończy się kod kulturowy, a zaczyna przestrzeń określana przezeń mianem "niedialektycznej" - prześwietlona błyskawicą magnezji czy flesza.
"Światło obrazu" to opowieść o fotografii jako swego rodzaju bolesnym "poświadczeniu" egzystencji, spłaszczającym ją, przedstawiającym na osobliwym poziomie halucynacji ocierającej się zaledwie o realność, nie przedstawiającym jej, wywołującym ją przez doznanie cierpienia: nie ma już tego, co było, jest tylko martwy obraz wzbudzający litość nad nieistnieniem.
"Światło obrazu" to wreszcie opowieść o szaleństwie współczesnego społeczeństwa pochłoniętego konsumowaniem obrazów, zapoznającego Pragnienie bezpośrednie i zadowalającego się jego namiastką: światem fotografii, uniwersalizującym i pozbawionym zróżnicowania, zaniedbującym zdarzenia peryferyjne i indywidualne. Fotografia może być spektaklem doskonałych iluzji - powiada Barthes - może też jednak być misterium spojrzenia twarzą w twarz nieprzejednanej Rzeczywistości.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: