Zhou Weihui - ur. w 1973 w Ningbo. Chińska pisarka, żyjąca i pracująca w Szanghaju, w poźniejszych latach również w Nowym Jorku. Ukończyła Uniwersytet Fudan w Szanghaju. Zasłynęła dzięki kontrowersyjnej powieści Szanghajska kochanka, będącą po części jej własną biografią. Wkrótce po wydaniu książka została zakazana w ChRL, ze względu na opisy scen seksualnych i mało pozytywny portret nowego pokolenia Chińczyków. Książka stała się międzynarodowym bestselerem, przetłumaczonym na 34 języki. Podobny status osiągnęła jej następna książka, Poślubić Buddę, w Chinach ocenzurowana i zmodyfikowana, a następnie wydana pod zmienionym tytułem. W Polsce książkę wydano z oryginalną treścią i tytułem.
Autorka Zhou Wei Hui jako absolwentka uniwersytetu w Szanghaju początkowo była lansowana przez media na wschodzącą gwiazdę młodego pokolenia pisarzy, obecnie jednak, będąc nazywaną "rozpustną niewolnicą obcej kultury", Zhou Wei Hui należy do grona autorów przeklętych. Jej powieść została oficjalnie potępiona przez władze chińskie, a jej 40.000 egzemplarzy publicznie spalono. Na szczęście, na światowym rynku wydawniczym została przetłumaczona na 19 języków i bardzo szybko znalazła się na listach bestsellerów, co jendak nie dziwi - zazwyczaj przecież to co zakazane i potępione budzi wzmożone zainteresowanie ogółu. W tym przypadku zresztą bardzo słusznie.
Jest to na wpół autobiograficzna powieść młodej, chińskiej pisarki, która została wyklęta z powodu niezwykłej zmysłowości wypływającej z książki i poruszania tematów typowych dla kultury Zachodu, a w Chinach wciąż uważanych za tabu. Będąc porównywaną do "Buszującego w zbożu" Salinger'a, czy "W drodze" Kerouac'a, stanowi głos młodego pokolenia współczesnych Chińczyków, ukazując ich kraj u progu nieuniknionej rewolucji społecznej i seksualnej. [edytuj opis]