"Wolność, już w samym słowie, można powiedzieć, kryje się jej zaprzeczenie. Podobnie jak w najpiękniejszym złudzeniu tli się rozpacz. Bo jeśli rozumieć to jako wolność od wszystkich przymusów, to również od siebie. Przecież człowiek sam dla siebie jest najbardziej dokuczliwym przymusem. Często trudnym do zniesienia. I niektórzy nie są w stanie siebie znieść (...) Powiem panu jedno, człowiek wolny jest nieprzewidywalny. Nie tylko dla innych. Przede wszystkim dla siebie."
Dodał: krwiobieg
Dodano: 22 V 2011 (ponad 14 lat temu)
"Gdy tak nieraz się nad tym zastanawiam, dochodzę do wniosku, że wolność to tylko słowo jak wiele takich słów. Nie znaczą, co chciałyby znaczyć, bo to niemożliwe. Za wysoko mierzą i dosięgły złudzeń. I nie ma się co dziwić, skoro całe nasze życie to pasmo złudzeń. Kierują nami złudzenia, powodują nami złudzenia. Złudzenia nas pchają, wstrzymują, wyznaczają nam cele. Rodzimy się ze złudzeń i śmierć też jest tylko przejściem z jednego złudzenia w inne."
Dodał: hexagramka
Dodano: 09 XII 2009 (ponad 15 lat temu)
"...bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam. A to dużo trudniej, niż powiedzieć, to umrę, choć trochę mniej niż powiedzieć, to urodzę się"
Dodał: edziulka
Dodano: 23 II 2010 (ponad 15 lat temu)
"O, w jednym zdaniu może się dużo zmieścić. Może się wszystko zmieścić. Może się całe życie zmieścić. Zdanie jest wymiarem świata, powiedział filozof. Czasem sobie myślę, czy nie dlatego tyle słów musimy przez życie powiedzieć, aby się mogło z nich wytopić to jedno zdanie. Jakie? Każdemu jego własne, które mógłby człowiek w przypływie rozpaczy powiedzieć i nie skłamałby. Przynajmniej sobie."
Dodał: hexagramka
Dodano: 09 XII 2009 (ponad 15 lat temu)
"Są przecież takie słowa, które nie mają swoich stałych znaczeń. Słowa wymienne na wszystkie nasze pragnienia, marzenia, tęsknoty, myśli. Można by powiedzieć, słowa bezcielesne, zabłąkane we wszechświecie innych słów, słowa, które szukają swoich znaczeń czy, lepiej byłoby powiedzieć, swoich wyobrażeń. Jak chociażby wieczność, nicość. Więc kto wie, czy i wolność do takich słów nie należy. Takich słów trzeba się jednak strzec, jako że potrafią się wcielić w każde znaczenie i w każde wyobrażenie. W zależności, na ile gotowi jesteśmy się im poddać i do czego chcemy ich użyć."
Dodał: hexagramka
Dodano: 09 XII 2009 (ponad 15 lat temu)
"Szczęścia trzeba szukać w sobie, a nie naokoło.
Nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie gdzie go szukają.
Niektórzy w sławie i bogactwie go szukają, ale na sławę i bogactwo nie każdego stać, a szczęście jest jak woda i każdemu chce się pić. Nieraz jest go więcej w jednym dobrym słowie niż w całym długim życiu."
Dodał: marzyciel
Dodano: 17 V 2011 (ponad 14 lat temu)
"Mieliśmy łódkę. Zaciągałem ją czasem, gdzie największe szuwary, wszyscy mnie wołali, wołała matka, wołał ojciec, a nie odzywałem się. Leżałem sobie na dnie i czułem się, jakby mnie nigdzie nie było. I gdyby pan mnie spytał, czy byłem kiedyś szczęśliwy, to jedynie wtedy."
Dodał: krwiobieg
Dodano: 31 XII 2010 (ponad 14 lat temu)
"Nie będzie więcej powstań. Koniec. Sprywatyzujemy i historię. Będziemy odtąd bić jedynie na banki, giełdy, kapitały, inwestycje, kredyty. Nie krew i tam inne ofiary. Garnitur, krawat, aktówka, komputer, mercedes. Tak będzie wyglądał powstaniec."
Dodał: Karolina
Dodano: 26 IX 2009 (ponad 15 lat temu)
"Zdarzają się, nie powiem, małżeństwa do śmierci. Ale to już zabytki. Niedługo będzie się do takich wycieczki prowadzić, jak do zamków, katedr, muzeów."
Dodał: Netusia
Dodano: 25 VII 2009 (ponad 15 lat temu)
"Nieraz próbuję tego dociec, jestem czy nie jestem. Tylko, że sam dla siebie człowiek nie jest świadectwem. Musi zawsze ktoś drugi poświadczyć. Sam dla siebie człowiek jest zbyt wyrozumiały. Jak może, tak się broni przed sobą. Kluczy, wymija się, omija, aby nie dalej, nie głębiej, nie tam, gdzie coś ukrywa. Sam przed sobą każdy chciałby wyjść jak na ślubnej fotografii."
Dodał: Rivienna
Dodano: 03 I 2013 (ponad 12 lat temu)
"Zdarzają się przecież ludzie podobni do siebie i czasem można wziąć kogoś za kogo innego. Zwłaszcza jeśli się z kimś było blisko, a już nigdy go się potem nie widziało, to chciałoby się go odnaleźć nawet w kimś obcym."
Dodał: krwiobieg
Dodano: 22 V 2011 (ponad 14 lat temu)
"Zresztą, czy ktoś do kogoś podobny, jakie to ma znaczenie. Z latami stajemy się sami do siebie mało podobni. I nawet własna pamięć nie zawsze chce nas pamiętać, jacy kiedyś byliśmy. To co mówić o innych."
Dodał: krwiobieg
Dodano: 22 V 2011 (ponad 14 lat temu)