Joseph Heller (ur. 1 maja 1923, zm. 12 grudnia 1999) – pisarz amerykański, który zyskał sławę dzięki powieści Paragraf 22.
Urodził się na Brooklynie (dzielnica Nowego Jorku), a dokładnie Coney Island. Podczas drugiej wojny światowej służył w lotnictwie stacjonując w Afryce i we Włoszech. W latach 1948-1950 studiował i zaczął pisać nowele. Pracował także jako wykładowca języka angielskiego oraz pisywał do magazynów Time, Look i McCall's.
W 1953 rozpoczął prace nad słynnym "Paragrafem 22" (początkowo miał on nosić tytuł Paragraf 18). Ta groteskowa powieść ukazała się w 1961 zdobywając ogromną popularność. Napisał też kilka innych książek, jednak nie zostały one tak dobrze odebrane jak "Paragraf22". Heller jest też autorem wielu nowel i artykułów.
W autobiograficznej książce Nie ma się z czego śmiać opisał historię swojej choroby - cierpiał na zespół Guillaina-Barrégo. [edytuj opis]
"Panowie (...) jesteście oficerami Armii Stanów Zjednoczonych.
Oficerowie żadnej innej armii na świecie
nie mogą tego o sobie powiedzieć.
Zastanówcie się nad tym."
Dodał: savor
Dodano: 16 III 2009 (ponad 16 lat temu)
"Był więc tylko jeden kruczek – paragraf 22–który stwierdzał, że troska o życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, żeby o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal. Orr byłby wariatem, gdyby chciał latać dalej, i byłby normalny, gdyby nie chciał, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać."
Dodał: savor
Dodano: 16 III 2009 (ponad 16 lat temu)