Jerzy Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – aktor filmowy i teatralny oraz reżyser, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich. Do szkoły średniej chodził w Bielsku-Białej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jest ojcem aktora Macieja Stuhra oraz artystki, malarki Marianny Bończa–Stuhr.
Po ukończeniu PWST został zaangażowany do pracy w Teatrze Starym, z którym pozostał związany aż do 1991 r. Jerzy Stuhr jest laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno za role sceniczne, jak i filmowe. W latach 80. występował we Włoszech i za wspaniałe opanowanie języka włoskiego i jakość interpretacji w 1982 r. otrzymał nagrodę krytyki dla aktora zagranicznego w Italii. Jerzy Stuhr pracuje jako wykładowca w krakowskiej PWST, w latach 1990–1997 oraz 2002–2008 był rektorem tej uczelni.
W 1994 r. Stuhr zadebiutował jako reżyser filmu Spis cudzołożnic. Obraz spotkał się zdobył uznanie krytyków, a także zaowocował kilkoma nagrodami. Sławę reżyserską ugruntował zrobiony trzy lata później film Historie miłosne. Stał się on przebojem polskich kin, a także był wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach. Od 1998 r. Jerzy Stuhr jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy.
W 2011 roku zagrał rzecznika prasowego Watykanu w filmie Habemus papam. Po przebytej operacji i leczeniu choroby nowotworowej powrócił do pracy aktorskiej (Czechow 32 omdlenia, Teatr Polonia) i reżyserskiej w teatrze (Gogol, Rewizor dla Teatru Telewizji, 2014) oraz w filmie (Obywatel, 2014).
Jerzy Stuhr jest autorem kilku cieszących się ogromną popularnością książek, w tym: Sercowej choroby (Czytelnik 1992); książki wspomnieniowej Stuhrowie, historie rodzinne (Wydawnictwo Literackie 2008) i dziennika Tak sobie myślę… (Wydawnictwo Literackie 2012). W 2014 roku nakładem WL ukazała się przygotowana wspólnie z córką książka dla dzieci zatytułowana Kto tam zerka na Kacperka? [edytuj opis]
"Zawsze mówił, że odwaga to tylko przezwyciężenie strachu w sytuacjach, które nie gwarantują stabilności. Strach jest pierwszy, odwaga to próba jego zagłuszenia -mówił"
Dodał: Lidka1987
Dodano: 15 VII 2014 (ponad 10 lat temu)
"Dlaczego jeśli lekarz przychodzi do mnie ubrany w garnitur, to ja mam być w piżamie? Dopiero potem mogę się przebrać w piżamę. Chcę, żebyśmy byli wobec siebie równymi partnerami. Dlaczego mam być w papciach? W butach jestem!"
Dodał: Blumka
Dodano: 26 V 2013 (ponad 11 lat temu)