Jerzy Nasierowski (ur. 27 maja 1933 w Grochach) – polski aktor i pisarz.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował w latach 1957-59 w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w latach 1959-62 w warszawskim Teatrze Narodowym. Występował w rolach filmowych, m.in. w filmie Zamach, Godzina pąsowej róży, Ranny w lesie.
W 1973 r. został skazany na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie popełnionym przez jego młodego kochanka. Ofiarą tej zbrodni padła gosposia Miry Zimińskiej. Proces Nasierowskiego był jednym z najgłośniejszych w Polsce lat 70. Na podstawie własnych przeżyć, w czasie odbywania kary, napisał powieść Zbrodnia i..., wydaną w 1988 r. Do przedterminowego uwolnienia aktora przyczyniło się osobiste wstawiennictwo Romana Bratnego, który stał się mecenasem książki Nasierowskiego i do której napisał przedmowę. Bratny m.in. bazując na przeżyciach Nasierowskiego napisał swoją książkę z 1983 r.: Rok w trumnie. Jerzy Urban określił Nasierowskiego "pierwszym pedałem III Rzeczpospolitej".
Po 1990 r. Nasierowski występował w epizodycznych rolach, m.in. w filmach: Pora na czarownice, Moja Angelika, Chłopaki nie płaczą, Suplement oraz w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Na portalu internetowym Gaylife.pl publikował powieść w odcinkach: "Ten pedalski PRL wg Nasierowskiego". W początkowym okresie swojej twórczości literackiej posługiwał się pseudonimem Jerzy Trębicki. [edytuj opis]