Prawiek i inne czasy

Recenzja książki Prawiek i inne czasy
Wyrusz w podróż do pięknej fikcyjnej wioski zwanej Prawiekiem, mieszczącej się niedaleko Kielc, gdzie mieszkają rodzina Boskich i Niebieski, których losy połączyły dziwne zbiegi okoliczności, miłość i cierpienie. Zajrzyj co działo się z tymi rodzinami, jakie przeciwności losu musieli pokonać. Co wydarzyło się podczas I wojny, a nawet co zmieniło ich los w latach 80 XXw. Odkryj wraz z Izydorem i Rutą bolesną prawdę życia. Wciel się w ich role i pokonaj strach. Podczas całej książki będziesz musiał myśleć o tym co takiego trzeba zmienić, aby zatrzymać czas i dobre chwile, co zrobić, aby ludzie Cię nie opuścili.


Tak bardzo dokładnie nie można opisać fabuły tej książki. Przede wszystkim autorka umieściła w niej bolesną prawdę przemijania. Czas ucieka bohaterom między palcami, trzy pokolenia tych rodzin dorastają i rozchodzą się po całym świecie. Książka ta jest świetnym przykładem na to jak postępują niektórzy w momencie kiedy wyjeżdżają ze swojej maleńkiej wsi i udają się do wielkiego miasta. Zaczynają uważać się za wielkie państwo, ale w pewnym momencie zapominają o rodzicach, nie odwiedzają ich, zapominają o nich na 19lat. Najgorsze jest to, ze przypominają sobie o nich w momencie gdy są bliscy śmierci lub gdy nie ma ich już na tym świecie.

Autorka w swojej książce bardzo mocno broni kobiet na samym początku pojawia się podczas rozmowy sklepikarki z jedną z bohaterek takie zdanie :

" Nam w ogóle potrzebne są córki. Gdyby wszystkie na raz zaczęły rodzić córki, byłby spokój na świecie."

W tym zdaniu można doszukiwać się odrobiny feminizmu, ale pamiętajmy, że wojna to niestety była zapoczątkowana przez mężczyzn.... Przez całą książkę w scenach z udziałem kobiet, które są bite, poniżane przez mężów lub gwałcone przez wrogich żołnierzy widać wielką troskę Olgi Tokarczuk o losy kobiet i umocnienie ich pozycji w świecie. Tworząc Prawiek, który jest odzwierciedleniem całego świata, który momentami karzę a momentami nagradza autorka przekazuje nam mnóstwo emocji. Jest czas na łzy, na strach i radość. Wysyłając w cztery strony świata dobro bardzo często odzyskujemy je ze zdwojoną siłą. Świat ukształtowany w ten sposób bardzo często rozczarowuje. Szukając miłości, znajdujemy rozczarowanie.

W tym świecie jest miejcie na magię i na niecodzienne rzeczy. Przedmioty ożywają i przemawiają do nas. Obraz Matki Boskiej pilnującej psa to nie zapomniana scena z książki; ludzie dzielący się obrazami ze zwierzętami, kwiat paproci chowający się przed niegrzecznymi dziećmi zamieniając się w puszkę konserwy. Prawiek łączy się z Zaświatami i dodatkowo oddaje nam to co działo się z bohaterami po śmierci. Pani Tokarczuk wprowadza nas w świat magiczny pełen ciekawych zwrotów w życiu bohaterów. Książki się nie czyta tylko jak na mole książkowe przystaje wręcz się ją pożera. W żadnej innej książce nie spotkałam tyle ważnych treści, które mimo iż przekazane łatwym językiem to dają nam dużo do myślenia i zmuszają do roztwarzań nad własnym życiem.

Książkę polecam wszystkim bez wyjątków, ponieważ każdy w swoim życiu powinien zastanowić się na wszystkimi sprawami, na które ta książka zwraca naszą uwagę. Aby mogła opowiedzieć wam teraz wszystko co leży mi na sercu musielibyście najpierw zapoznać się z całą książką. Nie chce wam odbierać tej przyjemności ;]
Zapraszam do dzielenia się refleksjami po przeczytaniu ;]
ksiazkimolaksiazkowegoxp.blogspot.com
0 0
Dodał:
Dodano: 08 VII 2012 (ponad 12 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 201
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Karolina
Wiek: 31 lat
Z nami od: 07 VII 2012

Recenzowana książka

Prawiek i inne czasy



Powieść otrzymała nagrodę Nike za rok 1997. liczba stron: 272 Rok pierwszego wydania: 1996 Od kiedy pamiętam, chciałam napisać książkę taką jak ta. Stworzyć i opisać świat. Jest to historia świata, który jak wszystko, co żywe, rodzi się, rozwija i umiera. Nauczyłam się z niej, że każda historia jest tylko narzędziem czasu i w gruncie rzeczy czas jej nie potrzebuje. Podobieństwo do jakichkol...

Ocena czytelników: 5.15 (głosów: 41)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0