Po pierwsze trudno mi zdefiniować tę książkę jako gatunek. Bo i biografia, i powieść detektywistyczna, i kryminał, niekiedy thriller, bywają też wątki obyczajowe. Z całą pewnością jest to dokument opisujący historię Jacka Unterwegera. Mężczyzna skazany za morderstwo dostaje dożywocie. W więzieniu pisze autobiograficzną książkę, która staje się hitem. O jego zwolnienie z zakładu zabiegają coraz to bardziej wpływowi ludzie. "Miał jasny cel: napisać drogę do wolności". I to osiągnął. Po wyjściu na wolność podróżował, pisał, wystawiał sztuki, uwodził, przeżywał romanse i zabijał...
Książka ukazuje wszystkie ważne etapy w życiu Jacka od momentu odzyskania wolności. Podążamy za nim i jego kobietami, śledzimy pracę wymiaru sprawiedliwości i pościgi stróżów prawa. Żeby wiele nie mówić - jesteśmy pod wrażeniem zabawy w "kotka i myszkę". Leake nie sili się na budowanie tajemnicy, bo i tak z góry wiadomo, że Jack jest winny, ale dochodzenie do prawdy przez organa państwowe, zbieranie dowodów, wypowiedzi świadków - to wszystko potrafi trzymać w napięciu.
Imponuje mi ciężka praca autora, jaką włożył w stworzenie tej książki. Widać solidne przygotowanie, docieranie do źródeł, poświęcenie wiele czasu i pewnie zdrowia. Zresztą do utworu dołączona została pokaźna bibliografia. Jeśli ktoś ocenia tę książkę dość nisko tylko dlatego, że "spodziewał się kryminału, a tu jest tylko sucha relacja" to powinien tę książkę przeczytać ponownie z innym nastawieniem. Od początku widać, że to ma być właśnie relacja, próba zrozumienia psychiki kata, ukazanie, jaki ten człowiek ma wpływ na ludzi, jak potrafi nimi manipulować itd. Dla mnie rewelacja. Kawał dobrej roboty!
http://dajprzeczytac.blogspot.com/