Alex Kava jest jedną z najbardziej znanych autorek, thrillerów psychologicznych, na świecie. Jej prawdziwe imię to Sharon, urodziła się w Nebrasce. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła już bardzo wcześnie, jednak w tamtym czasie wsparcia udzielał jej tylko młodszy brat, ponieważ rodzice od początku chcieli ją zniechęcić do pisarstwa. Gdy skończyła studia otworzyła własną firmę graficzną. W końcu jednak wróciła do swojego pierwotnego planu i bez reszty poświęciła się pisarstwu.
„Dotyk zła” jest tomem rozpoczynającym serię o pracy i życiu specjalnej agentki FBI – Maggie O’Dell; która zajmuje się tworzeniem profili psychologicznych seryjnych morderców. Tym razem zostaje wysłana do małego miasteczka w Nebrasce – Platte City. Trzy miesiące wcześniej schwytano tam i stracono seryjnego mordercę dzieci – Ronalda Jeffreys’a. Jednak teraz, ktoś znowu zaczął zabijać małych chłopców, a zbrodnia nie różni się niczym od tych poprzednich. W śledztwie Maggie ma korzystać z pomocy młodego szeryfa, który stanowisko przejął po swoim ojcu. Niestety Nick Morelli bardziej zna się na uwodzeniu kobiet niż na sprawach kryminalnych.
Kto wygra w tej chorej grze? Czu uda się odkryć tożsamość zabójcy i doprowadzić do jego pojmania? Jakie są motywy jego postępowania? To tylko kilka pytań jakie nasuwają się czytelnikowi w czasie czytania, a odpowiedzi na nie odnajdziemy w treści „Dotyku zła”.
Od razu chce powiedzieć, że książkę mam przyjemność czytać po raz drugi. Pomimo, że znam już zakończenie, to i tak miło było do niej powrócić. Z całą stanowczością stwierdzam, że powieść w ogóle nie straciła przez to na swojej wartości. Autorka nadal potrafi mnie zaskoczyć swoimi rozwiązaniami niektórych sytuacji oraz uniwersalnym językiem, który z całą pewnością trafi do każdego. Jest on bardzo żywy i plastyczny, dzięki czemu mamy wrażenie, że uczestniczymy w całej sprawie, po prostu stojąc z boku i przyglądając się pracy głównej bohaterki, a nie tylko czytając o niej. Co do fabuły to jest ono prowadzona naprawdę doskonale, a autorka stopniowo podnosi napięcie aby w punkcie kulminacyjnym doszło dosłownie do „wybuchu” tempa akcji.
Kolejnym dużym atutem książki jest, praktycznie lustrzane odwzorowanie pracy nie tylko funkcjonariuszy policji i profilera FBI, ale ogólnie całej tej jednostki. Autorka zadbała tutaj o każdy najmniejszy szczególik. Zresztą taką samą skrupulatność możemy zauważyć również w przypadku kreowania każdego z bohaterów. Pani Kava tworzy ich portrety nie tylko psychologiczne, ale także ukazuje nam ich marzenia, emocje i najbardziej skrywane tajemnice. Można powiedzieć, że uzewnętrznia ich dusze, aby czytelnik sam mógł ocenić kto jest tym dobrym, a kto złym.
Podsumowując, książce, przynajmniej w moim mniemaniu, nie można nic zarzucić. Dodam tylko, że nowa oprawa graficzna bardziej przypadła mi do gustu niż jej pierwotna wersja, chociaż może się wydawać, że naprowadzi na to kto zabija, ale to pozostawię ocenie czytelników. Książki Pani Kavy gorąco polecam każdemu, a szczególnie jeżeli jeszcze nie poznaliście twórczości tej pisarki, koniecznie powinniście to nadrobić.
Recenzja książki także tutaj: http://ogrodpelenksiazek.blogspot.com/2011/12/dotyk-za-alex-...