Antologia twórczości przerażającej Danse Macabre to nietypowa antologia. Nie jest ona jedynie zbiorem opowiadań, ale antologią różnych gatunków literacko-plastycznych, oprócz opowiadań są tu komiksy, scenariusze filmowe, dramaty sceniczne, wiersze, ilustracje. Wszystko w tematyce grozy. Autorzy prac to w znacznej mierze debiutanci, których wyłoniliśmy poprzez konkurs literacko-plastyczny ogłoszony na stronie www.polskihorror.pl i w branżowych portalach. Spośród 117 prac, które wpłynęły w 2008 roku jury, złożone z wybitnych postaci świata horroru (w składzie: Marek Piestrak, Łukasz Orbitowski, Iza Szolc) wybrało z każdej kategorii najciekawsze prace, które publikujemy w tej antologii jako nagrodę owego konkursu.
Kilka słów o antologii od Izy Szolc - popularnej pisarki i dziennikarki. Nie ukrywam, że z reguły unikam zasiadania w jury konkursów. To bardzo dużo odpowiedzialność, ponieważ zwykle swoje prace przysyłają młodzi i bardzo młodzi ludzie. Oni zaś są szczególnie wrażliwi na opinię dotyczącą własnej twórczości. Tym razem zgodziłam się, bo przekonał mnie projekt, który zakładał wiele kategorii konkursowych, a moi szanowni towarzysze z jury swoją profesjonalnością i pozycją własną pracą wyrobioną w środowisku literackim i filmowym, gwarantowali, że nie popełnię błędu. Już od pierwszego czytania byłam zaskoczona wysokim poziomem prac. Przyszło mi obcować z pracami ludźmi, którzy wiedzą jak poprowadzić narracje, słyszą dialog, mają intuicję potrzebną w tym zawodzie, a uczestnicy konkursowi w kategorii "poezja" tworzą wysoce sugestywne obrazy. Wybór był trudny. Nie tylko uważam, ale mam głęboką nadzieję, że osoby nagrodzone zaistnieją w szerszej opinii czytelników. Prawdę powiedziawszy ja już traktuję ich jak kolegów po piórze. Prace z różnych kategorii czytałam w różnym czasie, niezależnie od siebie, a jednak jak się okazało nazwiska wytypowanych przeze mnie zwycięzców i wyróżnionych powtarzały się. To świadczy nie tylko o drzemiącym w młodych literatach potencjale artystycznym, ale i o ogromnej pracowitości. Cieszę się, że istnieje projekt wydania antologii konkursowej. To szansa dla młodych pisarzy na rozwinięcie skrzydeł, zasmakowanie tej radości, którą osobiście pamiętam z dawnych lat, kiedy po raz pierwszy patrzy się na swoje słowo, swoje słowo drukowane. Chciałabym także wyrazić nadzieję, że w kolejnych latach konkurs będzie ogłaszany. Prace równie wciągające, a i mnie będzie choć raz jeszcze dana przyjemność obcowania z literaturą, która czeka, aby wydobyć ją na światło dzienne i uhonorować, dając młodym pisarzom, poetom, scenarzystą dobrą energię na start w szerokim świecie. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: