Masaji Ishikawa mieszka w Japonii, ale jako pół-Koreańczyk jest obywatelem drugiej kategorii. Gdy ma 13 lat, jego ojciec daje się skusić obietnicom rządu Korei Północnej. Na miejscu czeka ich edukacja, praca, wysoka pozycja społeczna, dobrobyt. Wraz z rodzicami i trzema siostrami Masaji wyjeżdża do nowej ojczyzny. Jest rok 1960.
Kolejne lata okażą się brutalne, pełne bólu i cierpienia. Rodzinie Ishikawy będzie towarzyszyło ubóstwo, głód i ciągła doktrynacją komunistycznego reżimu. Staną się przedstawicielami najniższej kasty społecznej. Władze zabronią im myśleć, ale nie zdołają zabronić im kochać. W tym nieludzkim świecie rodzinne więzi będą jedynym, co pozwoli im przetrwać. Do czasu.
Po 36 latach Ishikawa decyduje się na samotną ucieczkę. Wstrzymuje oddech i wchodzi do okrytej ciemnościami rzeki, której drugi brzeg obiecuje ocalenie. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
"Gdy człowiek umiera z głodu, traci tłuszcz z ust i nosa. kiedy usta znikną, ciągle widać zęby, jak u warczącego psa. Z nosa pozostaje para nozdrzy. Wolałbym nie wiedzieć takich rzeczy, ale wiem."
Dodał: Chitose
Dodano: 12 VI 2022 (ponad 2 lat temu)
00
"Gdy zaczynacie wątpić w to, czy Koreańczycy mieli całkowicie wyprane mózgi, pamiętajcie, że nigdy nie doświadczyli demokracji liberalnej. Nie mieli pojęcia, co to jest ani co oznacza."
Dodał: Chitose
Dodano: 12 VI 2022 (ponad 2 lat temu)
00
"Kiedy pociąg ruszył, rozległa się wielka kakofonia wiwatów i krzyków. Wszyscy dorośli w wagonach zaczęli płakać. Zastanawiałem się dlaczego. W końcu wracali do ojczyzny, więc skąd ten smutek? Najwyraźniej był to zwiastun zbliżającego się zła."
Dodał: Chitose
Dodano: 12 VI 2022 (ponad 2 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: