Jest to nowe wydanie - znacznie zmienione i rozszerzone - podręcznika wydanego przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne w 1998 roku.
Książka jest poświęcona nowoczesnej technologii baz danych i tworzeniu systemów baz danych. Można ją zaliczyć do klasycznych pozycji podręcznikowych zarówno ze względu na układ, jak i treść. Wykład jest prowadzony z ukierunkowaniem na modelowanie rzeczywistych organizacji. Ten właśnie aspekt stanowi o atrakcyjności książki i odróżnia ją od innych - bardziej teoretycznych.
Autor wyjaśnia podstawowe cechy systemów baz danych. Przedstawia modele danych. Omawia dwa główne elementy współczesnych systemów zarządzania bazą danych od strony klienta: interfejs i zestaw narzędzi, a także główny element współczesnych systemów zarządzania bazą danych od strony serwera, czyli jego jądro. Opisuje dwa podstawowe standardy: SQL3 i ODMG. Omawia etapy procesu projektowania i implementacji systemów baz danych, a także stosowane w nich metody. Wyjaśnia, na czym polega planowanie bazy danych i administrowanie nią. Przedstawia nowe zastosowania baz danych, a mianowicie hurtownie danych, aplikacje analityczne typu OLAP i bazy internetowe.
Książka jest napisana bardzo przystępnie, a jej wartość merytoryczną podnoszą trafnie dobrane przykłady, zestawy ćwiczeń z odpowiedziami i słowniczek pojęć. Po przeczytaniu jej Czytelnik z przyjemnością stwierdzi, że wiele problemów z zakresu baz danych jest znacznie prostszych i łatwiejszych, niż mu się dotychczas wydawało. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: