Fiodor Dostojewski był hazardzistą, podobnie jak główny bohater jego opowieści Aleksy Iwanowicz. Gracza napisał niewiarygodnie szybko, w ciągu miesiąca, by spłacić swoje karciane długi. Książka zawiera wiele autobiograficznych motywów, m.in. obsesyjnego uczucia do kobiecy, stanowiącego dla bohatera namiętność równie niebezpieczną jak hazard. Obiekt jego uczuć ma na imię Polina, dokładnie tak, jak ówczesna towarzyszka pisarza, Polina Susłowa. Fikcyjne miejsce akcji - Ruletenburg także przypomina Baden-Baden, Wiesbaden czy Marienbad. W tamtejszych kasynach Dostojewski spędził wiele czasu w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku. [edytuj opis]
"Człowiek jest z natury despotą i lubi być dręczycielem."
Dodał: Kasumi
Dodano: 22 X 2013 (ponad 11 lat temu)
00
"Szczególnie brzydki u tej ruletkowej hałastry był, na pierwszy rzut oka, ten szacunek dla owego zajęcia, ta powaga, a nawet cześć, z jaką wszyscy otaczali stoły."
Dodał: Kasumi
Dodano: 22 X 2013 (ponad 11 lat temu)
00
"Jestem przekonany, że było w tym wiele próżności; chciałem zadziwić widzów szalonym ryzykiem i - co za dziwne wrażenie - pamiętam dokładnie, że nagle, rzeczywiście już tylko przez próżność, owładnęła mną straszna żądza ryzyka. Może po doznaniu tych wrażeń dusza przestaje się nimi nasycać, tylko rozdrażnia się i żąda wrażeń coraz mocniejszych, aż do zupełnego wyczerpania."
Dodał: Kasumi
Dodano: 22 X 2013 (ponad 11 lat temu)
Jak na Dostojewskiego trochę się zawiodłem, spodziewałem się trochę bardziej wciągającej akcji. Mimo to, ta książka świetnie ukazuje nałóg hazardowy, sam trochę gram w pokera na kasę i to co pisze Dostojewski, to jak zawsze niezwykle celne obserwacje na podstawie własnych przeżyć, a nie jakieś tam dywagacje
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: