Szlaki krajoznawcze przebiegają różnymi śladami. Jednym z nich z pewnością są te wyznaczone przez tory kolejowe. Podążając pozornie oczywistą trasą, wzdłuż wybranej linii kolejowej, połączymy na mapie tak różne miejsca, jak słynny podwarszawski szpital psychiatryczny, utopijne miasto-ogród oraz stolica polskiego jedwabnictwa. Zestawienie przypadkowe, niepołączone żadnym oczywistym kluczem tematycznym, a jednak bez wątpienia interesujące, często zaskakujące.
Doświadczenia takiej podróży chcieliśmy przekazać w przewodniku Po kolei, który przygotowaliśmy wspólnie z inkubowanym w Stoczni Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, które inspiruje się przedwojennym ruchem krajoznawczym i chce promować świadome poznawanie Polski oraz gromadzenie szerokiej i krytycznej wiedzy dotyczącej jej krajobrazu kulturowego, przyrodniczego i historycznego.
Przewodnik powstał w ramach projektu „Po kolei: dziedzictwo na trasach podwarszawskich linii kolejowych”, w ramach którego autorzy przewodnika, w tym grupa kilkunastu wolontariuszy z Warszawy i okolic, odwiedzili ponad dwadzieścia miejscowości położonych przy liniach kolejowych zbiegających się w stolicy. W każdej zwiedzali znane i mniej znane atrakcje, rozmawiali z mieszkańcami i członkami lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji. W efekcie powstała publikacja, która czerpiąc z tradycji przewodników, stanowi jednocześnie reporterski wielogłos.