Książka to nietypowy podręcznik, w którym o. Adam Szustak OP krok po kroku opisuje i wyjaśnia poszczególne elementy Mszy Świętej. W prosty, ale jednocześnie oryginalny sposób daje cenne wskazówki, jak przeżywać ten niezwykle ważny dla chrześcijan sakrament. Przywołując historyczne i kulturowe ciekawostki, autor pomaga zrozumieć gesty oraz symbole eucharystyczne, a sięgając do mniej lub bardziej znanych fragmentów Biblii, ukazuje, jak poszerzyć własną perspektywę postrzegania poszczególnych części Mszy.
„Eucharystia. Instrukcja obsługi” dzieli się na dwie części — teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich nie jest jednak, jak można by przypuszczać, teologicznym wykładem o Mszy, ale raczej opowiada o tym, jak przygotować swoje serce na spotkanie Boga przychodzącego w tym sakramencie. Druga część to szczegółowy opis wszystkich elementów Eucharystii, od obrzędów wstępnych, przez liturgię słowa, liturgię eucharystyczną, aż po obrzędy zakończenia. Ponadto część praktyczna zawiera odpowiedzi na często nurtujące wielu z nas pytania na przykład o to, jak się ubrać do kościoła, ile razy w ciągu dnia można przyjąć Komunię oraz czy trzeba dawać na tacę.
Jest to publikacja, która nie tylko pozwala lepiej poznać Mszę i ze zrozumieniem wniknąć w jej tajemnice, ale która również może stać się drogą do doświadczania w życiu codziennym niezwykłej mocy Eucharystii. Warto więc, by sięgnęli po nią zarówno ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sakramentem, jak i ci, którzy pragną pogłębić uczestnictwo w nim, a także wszyscy, którzy na własnej skórze (duszy) chcą przekonać się, co znaczy, że Eucharystia jest źródłem i szczytem wszystkiego w nas.
Przeczytaj tę książkę, jeśli szukasz odpowiedzi na pytania:
Jak się ubrać do kościoła?
Czym się różni kazanie od homilii?
Jak przyjmować Komunię — na rękę czy do ust?
Czy trzeba dawać na tacę?
Czym jest Komunia duchowa?
Co to są msze gregoriańskie?
Dlaczego nie można zamieniać czytań mszalnych na fragmenty „Małego Księcia”?
Czy kobiety podczas modlitwy przed Komunią Świętą powinny mówić: Panie, nie jestem godna?
Jak należy się zachować, gdy Ciało Pańskie upadnie na ziemię?
Ile można się spóźnić na Mszę?