Książka jest nielinearną opowieścią o mężczyźnie, zwykłym obywatelu, którym mógłby być prawie każdy - ty który to czytasz, ja, twój brat, kolega, ktoś z sąsiedztwa dotąd zupełnie anonimowy, znany tylko z widzenia, niebudzący żadnych podejrzeń.
O mężczyźnie, którego życiowe klęski i upokarzająca bezradność, w konfrontacji z bezduszną machiną administracji państwowej, skłaniają do dramatycznej decyzji - dokonania zamachu terrorystycznego.
W ostatnim czasie to właśnie tzw. „samotne wilki”, a takim jest bohater powieści, dokonują na świecie najwięcej aktów terroru. Czasem robią to z egoistycznych pobudek, sfrustrowani własnym nieudanym życiem, dziejową niesprawiedliwością. Bywa, że chcą tylko zwrócić na siebie uwagę świata. Popycha ich do złych czynów opacznie pojmowana misja społeczna albo, jak nasz bohater, z dwóch powodów naraz.
Czas akcji to dzień, w którym ma dokonać zamachu. Zanim do tego dojdzie, przywołuje z zasobów pamięci te zdarzenia ze swego życia, które miały mniej lub bardziej istotny wpływ na jego decyzję.
Książka składa się z niepowiązanych ze sobą narracyjnie epizodów. Na jej kartach z pewnością odnajdziecie zdarzenia z codzienności, które były lub mogłyby być waszym udziałem, lub przydarzyły się bliskim bądź znajomym.
Dodatkowym smaczkiem, ukrytym w jej wnętrzu, jest fragment napisany w unikalnej gwarze kociewskiej. Gwarze, która bezpowrotnie odchodzi do lamusa regionalnych kultur.