To Stalin jako pierwszy wyciągnął dłoń do Hitlera, sygnalizując już w marcu 1939 roku w tak zwanej kasztanowej mowie na XVIII zjeździe WKP(b)chęci zmiany na lepsze stosunki z Berlinem.
Do wahającego się nadal przed porozumieniem z Sowietami Hitlera dotarł przekaz : Moskwa jest otwarta na rozmowy, jeśli zechce on z tej możliwości skorzystać. By skłonić Fuhrera do uderzenia w kierunku zachodnim, Stalin zaczął dążyć do zbliżenia z Berlinem kosztem Polski. Chciał dać Niemcom pewność, że od wschodu są bezpieczne.
Polacy spędzeni po 17 września 1939 roku do więzień, przetrzymywani w nieludzkich warunkach, katowni i mordowani, wywożeni na Syberię i do Kazachstanu, czekali na wybuch wojny
niemiecko-sowieckiej, upatrując w niej nadziei na wybawienie i upadek zbrodniczego reżimu. Tymczasem 22 czerwca 1941 roku dla tysięcy ludzi za kratami rozpoczęła się kaźń. [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: