Niniejsza książka to najbardziej aktualne i najobszerniejsze źródło wiedzy z zakresu psychologii zaburzeń. Zawiera obowiązujące kryteria diagnostyczne klasyfikacji DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dzięki niej czytelnik zapozna się z historycznymi zmianami poglądów na temat zaburzeń psychicznych, jak również z najnowszymi podejściami i wynikami badań. Pozna biologiczne, psychospołeczne i społeczno-kulturowe czynniki ryzyka wystąpienia poszczególnych – szczegółowo opisanych – zaburzeń, a także ich obraz kliniczny oraz metody leczenia: terapie psychologiczne i biologiczne.
Dowie się, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu terapii i jaką rolę odgrywają w niej czynniki społeczne i kulturowe. Autorzy podkreślają zarówno znaczenie badań naukowych, jak i potrzebę przełożenia wyników owych badań na skuteczną, opartą na dowodach praktykę kliniczną. Omawiają także sposoby zapobiegania różnym zaburzeniom i programy pomocowe. Zwrócili też uwagę na współczesne problemy i kwestie prawne.
Podręcznik napisany jest przystępnym językiem, ma przejrzysty układ, a jego walory dydaktyczne wzbogacają liczne studia przypadków, definicje i pytania kontrolne. Dostarcza czytelnikom spójnej i całościowej wiedzy na temat psychologii zaburzeń.
Najnowsze wydanie zawiera między innymi:
• ramki z aktualnymi kryteriami diagnostycznymi DSM-5;
• wyjaśnienia dotyczące zmian wprowadzonych w DSM-5;
• aktualne i poszerzone informacje na temat roli czynników biologicznych w powstawaniu zaburzeń, przedstawione w kontekście podejścia biopsychospołecznego;
• liczne opisy przypadków, pytania sprawdzające wiedzę, tabele, zdjęcia i ryciny ilustrujące omawiane zagadnienia oraz słowniczek najważniejszych terminów. [edytuj opis]