Johannes Gutenberg z Moguncji jest bezsprzecznie jedną z najsławniejszych postaci w dziejach ludzkości, a jego wynalazek - druk za pomocą ruchomych czcionek - był wychwalany i uważany za najcenniejszy dar otrzymany przez ludzi od Boga już od XV w. Potem Francis Bacon uznał wynalazek druku za jedno z tych trzech odkryć (obok prochu strzelniczego i kompasu), które odmieniły postać świata. Typografia spowodowała prawdziwą rewolucję w komunikacji społecznej w skali światowej.
Nic więc dziwnego, że Gutenberga otacza swoisty kult. Paradoksalnie, pozostaje on właściwie niemal nieznany i wciąż wiemy o nim niewiele, a pewnych, poświadczonych faktów z jego życia, udało się ustalić zaledwie nieco ponad 30.
W książce tej położono nacisk przede wszystkim na problematykę związaną z życiem i działalnością Gutenberga, ale ukazano również rozwój technik produkcji książki w starożytności i średniowieczu, a także omówiono podstawowe zagadnienia początków ery druku. Podjęto również trudną próbę oceny skutków wynalazku Gutenberga i przedstawiono kilka refleksji dotyczących nowego, wielkiego przełomu, który spowodowały elektroniczne środki masowego przekazu. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: