Trudno znaleźć we współczesnym świecie równie wymowny przykład kraju, narodu, kultury i religii prześladowanych tak długotrwale, w sposób tak brutalny i tak niczym niezawiniony.
Dla Polaków jest to przykład szczególnie bliski, bo jeszcze niedawno prześladowano nasz naród, kulturę, religię. Represje u nas nie były jednak, i na szczęście, tak brutalne jak te, którym poddany był i jest naród tybetański. Wspólnota losów, podziw dla tradycyjnej kultury tybetańskiej i poczucie solidarności z prześladowanymi to zapewne najważniejsze z przyczyn zainteresowania Polaków dziejami Tybetu i jego współczesną historią.
W czasie, gdy presja wywierana przez Chiny uniemożliwia Tybetańczykom swobodne wyrażanie poglądów, kultywowanie swej kultury i wyznawanie własnej wiary, jest rzeczą bardzo ważną informowanie opinii publicznej o aktualnej sytuacji w Tybecie, przedstawianie rzetelnej informacji, publikowanie dokumentów, prezentowanie stanowisk.
Warunki te spełnia książka Tybet. Zamiast nadziei i błogosławieństw jest to najbardziej pełna publikacja materiałów poświęconych Tybetowi w języku polskim. Wszyscy zainteresowani znajdą w niej zarówno materiały źródłowe, jak też bardzo bogate naświetlenie najważniejszych problemów współczesnego Tybetu oraz przestawienie losów Tybetańczyków żyjących w swojej zniewolonej ojczyźnie lub na wygnaniu.
Książka ta prócz walorów poznawczych ma także bardzo ważny walor edukacyjny: uczy szacunku dla narodu, który z taką wytrwałością, używając jedynie siły duchowej, a nie przemocy, broni swej tożsamości. (Henryk Wujec) [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: