Hanns Heinz Ewers (1871 – 1943) — kontrowersyjny i niezwykle poczytny przed wojną niemiecki pisarz. Autor powieści, opowiadań, reportaży podróżniczych. Zasłynął jako kontynuator tradycji literackich E.A. Poe i jeden z prekursorów współczesnego horroru. Do jego wpływu przyznawał się H.P. Lovecraft, a w Polsce Stanisław Przybyszewski, jego przyjaciel, popularyzator i tłumacz.
Mimo iż dzieło zaliczone zostało do gatunku prozy niesamowitej, owa niesamowitość, co podkreślał sam pisarz, daje się zawsze wytłumaczyć w sposób naturalny. Fascynowała go mroczna strona ludzkiej psyche i rozmaite patologie z niej płynące. Stąd w jego twórczości pojawiają się tematy i obrazy bardzo śmiałe jak na swoje czasy. Perwersyjna seksualność, przemoc i szaleństwo odmalowane są chłodnym okiem nietzscheańskiego amoralisty, a prezentowane historie są pretekstem do ukazania ludzkiego zwierzęcia ukrytego pod maską społecznych konwenansów.
Nazwisko Ewersa okryte jest niesławą w związku z jego zaangażowaniem w narodowy socjalizm. Na zlecenie samego Führera napisał nawet hagiografię SA-manna Horsta Wessela zatytułowaną Einer von vielen. Mimo to, na skutek konfliktów partyjnych, jego twórczość została w 1934 r. zakazana. Pisarz umarł w nędzy, a jego flirt z NSDAP płożył się cieniem na powojennej recepcji jego twórczości.
Prezentowana powieść jest pierwszym polskim współczesnym wydaniem.
Alraune jest najsłynniejszą pozycją w dorobku Ewersa. Wraz z Uczniem czarnoksięskim i Wampirem układa się w cykl połączony osobą Franka Brauna, stanowiącego porte-parole samego autora.
Powieść przetwarza temat sztucznego człowieka znany z historii o monstrum Frankensteina, dodatkowo jednak za tło filozoficzne służy modna wówczas eugenika. Tytułowa Alraune to kobieta powstała w wyniku eksperymentu sztucznego zapłodnienia prostytutki nasieniem skazanego mordercy. Alraune brak jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego, w związku z czym dopuszcza się ohydnych czynów, by na koniec szukać zemsty na swoim twórcy.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: