Dla współczesnego Europejczyka Iran to wciąż Persja. Zachód zawsze fascynował sie orientalną egzotyką , a wyrazem tej fascynacji był zachwyt nad literaturą perską. Persja pojawiała się zarówno w Dywanie Zachodu i Wschodu Goethego, jak i w popularnych powieściach, których akcja toczyła się gdzieś w malowniczych serajach i na ruchliwych bazarach. Perskość towarzyszyła również europejskim elitom - ich przytulne salony często zdobiły wielobarwne wschodnie kobierce.
W latach 30. ubiegłego wieku szach Reza Pahlawi postanowił zmienić ten wizerunek i zwrócił się do międzynarodowej wspólnoty , by ona również zaczęła używać nazwy Iran , którą sami Irańczycy posługiwali się od wieków. Obecnie Iran to najbardziej europejski z krajów Bliskiego Wschodu.
Ta książka to dziennikarski opis reformy muzułmańskiego państwa, którą podjął prezydent Chatarni i która była ostatnią szansą na uratowanie islamskiej demokracji.
Staranna analiza sytuacji politycznej Iranu ukazana na barwnym społeczno-kulturalnym tle. Autorka z bardzo dużym znawstwem analizuje rozmaite zjawiska, składające się na współczesny Iran. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest to państwo na Bliskim Wschodzie, które najwięcej czerpie z cywilizacji Zachodu i ma wszelkie dane ku temu, by stać się prawdziwym mocarstwem w swoim regionie. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: