Czy przyjaźń kobiety z mężczyzną jest w ogóle możliwa? Zdania są tu podzielone…
Mężczyzna i kobieta siedzą obok siebie w samolocie. Zaczynają rozmawiać – o celu swojej podróży, pracy, rodzinach. Żalą się, dzielą się rodzinnymi problemami, analizują swoje małżeństwa i rozwody. Im bardziej brną w nieco podkolorowane historie swojego życia, tym bardziej stają się sobie bliscy.
Kontury Rachel Cusk to powieść w dziesięciu rozmowach. Oszczędna i wnikliwa, koncentruje się wokół pisarki prowadzącej kurs kreatywnego pisania podczas pewnego nieznośnie gorącego lata w Atenach. Faye uczy swoich studentów sztuki tworzenia opowiadań, spotyka się z innymi pisarzami na obiadach i dyskusjach, pływa w Morzu Jońskim ze swoim sąsiadem z samolotu. Spotykani przez nią ludzie mówią przede wszystkim o sobie: dzielą się swoimi fantazjami, lękami, teoriami na temat związków, żalami i tęsknotami. W kontrze do ich wyznań Cusk tworzy portret Faye, kobiety w obliczu wielkiej straty.
Cusk surowo opowiada o sprawach, o których wolimy nie mówić. Doskonale oddaje język swoich bohaterów, bada motywacje ludzi do opowiadania historii i kwestionuje ich zdolność do robienia tego uczciwie i bezinteresownie. Postępując w ten sposób, obnaża najbardziej ukryte powody, dla których ludzie sięgają po fikcję. To najlepsza praca Rachel Cusk i jedna z najbardziej zaskakujących, wspaniałych, oryginalnych powieści ostatnich lat.
Dodatkowym smaczkiem jest analiza wizerunku polskich kobiet – jedna z rozmówczyń Faye to pisarka feministyczna, która wróciła właśnie do Aten z trasy promocyjnej książki, obejmującej także Polskę – „kraj potrzebujący książek jak żaden inny”. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.