Na tle szerokiej panoramy średniowiecznego świata Michael Prestwich snuje opowieść o sześćdziesięciu dziewięciu postaciach żyjących między IX a XV wiekiem w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Strony tego eleganckiego dzieła zapełniają monarchowie, kupcy, papieże, wieśniacy i poeci, artyści i poszukiwacze przygód, święci, uczeni i żołnierze.
Twórcom imperiów, takim jak Karol Wielki, Fryderyk I Barbarossa i Czyngis-chan, autor przeciwstawia wpływowe kobiety, jak na przykład Matyldę Toskańską, Eleonorę Akwitańską i Joannę d’Arc. Wśród znaczących postaci życia duchowego epoki znaleźli się Urban II, papież, który rozpoczął krucjaty, Hildegarda z Bingen, wpływowa mniszka, Tomasz Becket, arcybiskup-męczennik, czy Dominik Guzmán, założyciel zakonu dominikanów. Fulko III Czarny, sławny budowniczy zamków, sąsiaduje z perskim encyklopedystą Ibn Siną. James Douglas, bohater walk o niepodległość Szkocji, występuje ramię w ramię z poetą Dantem i malarzem Giottem. Ludzie średniowiecza jawią się jako postacie pełne energii, wyobraźni i odwagi — nie tylko jako mężni rycerze.
Wbrew temu, co się dziś sądzi, ludzie średniowiecza wcale nie uważali, że Ziemia jest płaska, tortury stosowali dużo rzadziej, niż to było w następnych epokach, a do ich technicznych osiągnięć można zaliczyć armaty, druk, piec do wytopu metali i kompas. Książka pokazuje, jak żyli ci wnikliwi ludzie w epoce, która więcej miała wspólnego z inwencją i pomysłowością niż przesądami i wstecznością. Wszyscy, którzy pragną poznać prawdziwszy obraz świata często błędnie ukazywanego przez dzisiejszych popularyzatorów wiedzy i pisarzy, znajdą w niej ciekawą lekturę. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: