Praca „Z historii mediów i dziennikarstwa. Studium selektywne” to zbiór artykułów, których myślą przewodnią jest historia i rzeczywistość dziennikarstwa oraz mediów w ogóle. Teksty zawierają wyniki badań, analiz i dociekań głównie młodych naukowców. Różnorodność poruszanej tu tematyki wynika z szerokiego spectrum zainteresowań autorów i niebywale jest to atutem tejże pracy, gdyż nie narzuca i nie hegemonizuje tym samym jednego punktu problematycznego. Każdy, kto sięgnie po tę publikację znajdzie teksty pisane różnym temperamentem, ale zawsze z takim samym zacięciem analitycznym.
Publikacja ta posiada układ problemowo-chronologiczny i w taki też została podzielona na cztery pola tematyczne. Pierwszym z nich jest historia prasy, w którym czytelnik będzie mógł zapoznać się z zagadnieniami poświęconymi początkom powstawania dojrzałych systemów prasowych od czasów nowożytnych po XX wiek. Kolejne teksty zostały poświęcone komunikacji wizualnej - komiksowi i plakatowi jako narzędziom przesyłu idei i symboli. Trzeci dział traktuje o obrazowaniu rzeczywistości medialnej. Uwaga autorów skupia się głównie na prezentowaniu wybranych zagadnień związanych z przekazem medialnym jako elementem tworzącym rzeczywistość kulturowo-społeczną. W części czwartej znajdują się prace mówiące o trudach warsztatu dziennikarskiego.
W swej różnorodności praca ta posiada jeden wspólny mianownik - dostrzega szereg możliwości badawczych i interpretacyjnych w komunikacji masowej jako szerokim polu dociekań naukowych. Dlatego warto ją polecić każdemu, kto jest zainteresowany zagadnieniami związanymi z rozwojem komunikacji masowej, wizualnej i obrazowaniem za pośrednictwem mediów. Z całą pewnością będzie to lektura, która zmotywuje do stawiania dodatkowych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi.
Recenzowana książka ma zdecydowanie charakter naukowy. Pod względem strukturalnym i merytorycznym nie budzi wątpliwości. Jest to zbiór uporządkowanych tematycznie artykułów, napisanych w sposób komunikatywny. Atutem książki jest również różnorodność poruszonych w niej problemów. Publikacja dobrze wpisuje się we współczesny nurt badań nad historią mediów.
Z recenzji dr hab. Anety Niewęgłowskiej
Wspólnym mianownikiem tekstów zawartych w książce jest wysoko poziom wiedzy ich autorów. Widać, że każdy z zamieszczonych tu rozdziałów jest wynikiem konkretnych zainteresowań badawczych, o czym świadczy między innymi adekwatna i bogata bibliografia. Autorzy poszczególnych rozdziałów łączą w swych rozważaniach, choć w różnych proporcjach, opis z analizą, co jest jednym z warunków uznania tekstu za opracowanie naukowe.
Z recenzji dra hab. Wiesława Wacławczyka [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.